Ekologia i oszczędności w Targach Kielce

Data publikacji: 26.02.2020 14:22
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.02.2020. Kielce. Targi ENEX Nowa Energia/ Ekotech

26.02.2020. Kielce. Targi ENEX Nowa Energia/ Ekotech
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Każdy może spróbować, jak prowadzi się elektryczny samochód. Wiodący producenci motoryzacyjni oddali swoje wyroby do dyspozycji zwiedzających targi ENEX i EKOTECH w Kielcach.

Wystawa poświęcona gospodarce odpadami i odnawialnym źródłom energii zgromadziła ponad 200 firm i instytucji z kilkunastu krajów. Dużym zainteresowaniem cieszą się stoiska, na których oferowane są alternatywne metody ogrzewania i zasilania budynków. Seweryn Kołodziej, przedstawiciel kieleckiej firmy 4ECO, podkreśla, że panele fotowoltaiczne to coraz popularniejsza metoda pozyskiwania energii w gospodarstwach domowych. Zaznacza, że fotowoltaika jest w stanie pokryć niemal w stu procentach zapotrzebowanie domu.

- Koszty instalacji są zależne od zużycia energii. Średnio ogniwa dające 1 KW energii kosztuje między 4 a 6 tysięcy złotych. Przykładowo dla gospodarstwa domowego płacącego miesięczne rachunki za prąd w wysokości około 150 zł, wystarczająca byłaby instalacja o mocy 3 KW. Jej koszt może się wahać w okolicach 15-20 tys. zł. Przedsiębiorca zaznacza, że zwrot inwestycji, przy wykorzystaniu rządowych dotacji z programu „Mój prąd” może nastąpić w ciągu sześciu lat - mówi Seweryn Kołodziej.

Kolejnym z alternatywnych sposobów pozyskiwania energii w gospodarstwach domowych są pompy ciepła. Jak mówi Roman Ciońćka, dyrektor ds. technicznych w firmie Glen Dimplex, w porównaniu do konwencjonalnych źródeł ogrzewania pompy ciepła pozwalają zredukować rachunki nawet o 50 proc.

- Koszt zakupu takiego urządzenia dla średniej wielkości domu jednorodzinnego waha się w granicach 18-19 tysięcy złotych netto. Jeżeli chodzi o czas zwrotu takiej inwestycji jest zależny od tego do jakiego rodzaju ogrzewania porównujemy pompy ciepła. W przypadku odniesienia do ogrzewania gazowego szacuje się, że inwestycja zwróci się w ciągu 4-5 lat - wyjaśnia.

Podczas pierwszego dnia targów odbywa się także szereg konferencji specjalistycznych. Jedną z nich, poświęconą sposobom zapewnienia wysokiej jakości powietrza, zorganizował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Reklama