W regionie będą dodatkowe miejsca dla zarażonych koronawirusem

Data publikacji: 26.02.2020 15:44 / Data aktualizacji: 26.02.2020 20:12
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Świętokrzyskie szpitale, w których działają oddziały zakaźne, zostały dziś zobowiązane przez wojewodę świętokrzyskiego do tworzenia tzw. dodatkowych rezerw łóżkowych. - Decyzja o tym zapadła podczas posiedzenia sztabu kryzysowego, w którym udział wzięli dyrektorzy szpitali i przedstawiciele Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej - informuje wojewoda Zbigniew Koniusz.

- Pacjenci, którzy nie wymagają bezpośredniej hospitalizacji, będą przesuwani na inne oddziały albo wypisywani do domu. Musimy dmuchać na zimne. Chodzi o to, byśmy stworzyli miejsca do wstępnej diagnostyki pacjentów, którzy mogą być zakażeni koronawirusem – dodał wojewoda.

W województwie świętokrzyskim działają trzy oddziały zakaźne, w których w sumie jest ponad 80 miejsc. Prowadzą je Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach oraz szpitale powiatowe w Starachowicach i Busku-Zdroju.

Jak dodał Zbigniew Koniusz, kolejne przypadki podejrzenia koronawirusa w naszym województwie z pewnością się pojawią, ale nie można wpadać w panikę. Jak mówi, groźniejsze są dla nas powikłania po grypie niż zakażenie koronawirusem.

- Hospitalizacji z powodu grypy na oddziałach zakaźnych jest niewiele i tak powinno być w przypadku koronawirusa. W szpitalach powinni przebywać tylko pacjenci z ciężkimi objawami infekcji, z niewydolnością oddechową. Pozostali powinni być leczeni objawowo w swoich domach – dodał wojewoda.

Tymczasem jak informowaliśmy, dwie osoby, które trafiły do Kliniki Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, nie są zakażone koronawirusem.

Czy jesteśmy przygotowani na nadejście koronawirusa? O tym dziś w Punktach Widzenia.

Reklama