Chęciny chcą walczyć ze smogiem

Data publikacji: 28.02.2020 10:51
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W gminie Chęciny zamontowano czujniki smogu. Mieszkańcy mogą na bieżąco sprawdzać jakość powietrza.

- Bardzo mocno stawiamy na działania proekologiczne, chcemy dbać o środowisko, tym bardziej, że Chęciny są miejscem turystycznym - mówi burmistrz Robert Jaworski.

Montaż czujników kontrolujących jakość powietrza ma w tym pomóc.

- Urządzenia zapewniają przede wszystkim pomiar stężenia szkodliwych pyłów, które przyczyniają się do powstawania smogu. Mieszkańcy mogą też sprawdzić, jaka jest temperatura, wilgotności powietrza i ciśnienie atmosferyczne. Monitoring odbywa się 24 godziny na dobę. Czujniki zamontowano na trzech obiektach oświatowych w gminie - mówi burmistrz.

Czujniki znajdują się na Szkole Podstawowej w Chęcinach, szkole w Wolicy i w Polichnie. Wszystkie mają ledowe światełka, które świecą na zielono bądź czerwono, w zależności od jakości powietrza.

Burmistrz Robert Jaworski mówi, że czujniki mają pełnić funkcję edukacyjną. 

- Pokazują osobom, które uprawiają sport i chcą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, kiedy mogą robić to w dobrych warunkach. Mieszkańcom taka informacja jest potrzebna, co już widzimy po liczbie wejść na stronę internetową - mówi burmistrz.

Jakość powietrza w gminie można sprawdzać na specjalnej platformie w internecie, a także poprzez aplikację w telefonie. Gmina za zakup urządzeń pomiarowych zapłaciła 4.470 zł.

Reklama