Pałac w Chrobrzu otwiera podwoje dla zwiedzających

Data publikacji: 28.02.2020 11:53
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Pałac Wielopolskich w Chrobrzu

Na zdjęciu: Pałac Wielopolskich w Chrobrzu
Fot. Krzysztof Bujnowicz / Radio Kielce

Po prawie 10 miesiącach przerwy, zabytkowy Pałac Wielopolskich w Chrobrzu znów będzie dostępny dla zwiedzających. Budynek został zamknięty z powodu złego stanu instalacji elektrycznej.

Jak informuje Anna Lach – dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, w skład którego wchodzi obiekt, instalacja została naprawiona i jest już bezpieczna.

- Mieliśmy bardzo duże problemy techniczne, ale dzięki szczodrości Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wszystko wróciło do normy – zaznacza Anna Lach.

Jak dodaje, Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia w Chrobrzu uroczyście zostanie otwarty 1 marca. - W tym dniu uczcimy również pamięć Żołnierzy Wyklętych, rozpoczynając bieg „Wilczym Tropem”, sprzed budynku pałacu – mówi Anna Lach.

Szkolna Izba Pamięci Narodowej i Tradycji Rolnej będzie udostępniona do zwiedzania także 26 marca. Kolejne terminy już niebawem zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Aktualne informacje nt. funkcjonowania Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu znajdują się na stronie jego zarządcy, czyli Zespołu Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu www.zsrchroberz.pl.

Pałac wzniósł w połowie XIX wieku margrabia Aleksander Wielopolski. Budynek został zaprojektowany w późnoklasycystycznym stylu wybitny architekt Henryk Marconi. Po wojnie obiekt pełnił funkcję szkoły rolniczej.

20 lat temu kręcone w nim były zdjęcia do filmowej adaptacji „Przedwiośnia” w reżyserii Filipa Bajona. Prezentowana jest tam m.in.: ekspozycja archeologiczna „Starożytne Skarby Ponidzia”, będąca wynikiem prac wykopaliskowych prowadzonych przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego w miejscowości Pełczyska. Jest też ekspozycja poświęcona twórcom z Ponidzia, pamiątki regionalne i zbiór militariów. W 2018 roku, pałac zwiedziło ponad 5 tys. osób.

Reklama