Higiena ma zminimalizować ryzyko pojawienia się koronawirusa w szkołach

Data publikacji: 28.02.2020 14:13
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.02.2020 Kielce. UW. Spotkanie dyrektorów szkół w sprawie profilaktyki koronawirusa. Kurator oświaty Kazimierz Mądzik

28.02.2020 Kielce. UW. Spotkanie dyrektorów szkół w sprawie profilaktyki koronawirusa. Kurator oświaty Kazimierz Mądzik
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W każdej szkole zostaną wywieszone instrukcje na temat właściwego sposobu mycia rąk, dyrektorzy zorganizują też apele, podczas których będą tłumaczyli uczniom dlaczego higiena jest ważna.

Takie działania wpisują się w zalecenia Ministerstwa Edukacji Narodowej. Resort stara się zapobiegać ewentualnym zachorowaniom wywołanym przez koronawirusa.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty przedstawił dziś dyrektorom szkół z naszego regionu zalecenia MEN.

- Przede wszystkim mycie rąk. To wirus, który zostaje na przedmiotach, więc dbanie o higienę minimalizuje ryzyko. Szkoły powinny też zrezygnować z wycieczek zagranicznych czy wymian młodzieżowych z krajami, gdzie są ogniska koronawirusa. Również odradzamy przyjmowanie gości z zagranicy - informuje Kazimierz Mądzik.

W spotkaniu w Kielcach wziął udział Marcin Różycki, zastępca prezydenta miasta. Jak mówił, już wczoraj wziął udział w spotkaniu z wojewodą, podczas którego omawiano procedury potrzebne by zmniejszyć ryzyko przenoszenia się chorobotwórczych mikrobów w dużych skupiskach ludzkich, na przykład szkołach.

Dorota Mętrak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 19 podkreśla, że podczas spotkania z kuratorem bardzo dużo miejsca poświęcono profilaktyce.

- Takie spotkania są bardzo przydatne, tym bardziej, że jest to światowy problem. Zostaliśmy uspokojeni, że koronawirusa jeszcze w Polsce nie ma, ale profilaktyka jest najważniejsza - twierdzi Dorota Mętrak. Podkreśla, że u niej w szkole są już wywieszone instrukcje dotyczące prawidłowego sposobu mycia rąk.

Marzena Stempniak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 32 mówi, że profilaktyka przyda się nie tylko w przypadku koronawirusa, ale też innych chorób.

- Obecnie panuje sezon grypy, część dzieci jest chora. My podczas spotkania dostaliśmy jasne wytyczne, jakie informacje na temat zapobiegania zachorowaniom przekazać uczniom – dodaje Marzena Stempniak.

Reklama