Szpital na Czarnowie inwestuje w sprzęt

Data publikacji: 28.02.2020 15:01
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie

 
Fot. Radio Kielce

Klinika Otolaryngologii w szpitalu na Czarnowie w Kielcach kupi specjalistyczny sprzęt do diagnostyki i leczenia pacjentów. Będą to urządzenie do monitorowania nerwu twarzowego i wiertarka do zabiegów mikrochirurgicznych.

Jak informuje profesor Rafał Zieliński, kierownik klinki, obecnie używany zestaw monitoringu ma już 8 lat, przeszedł kilka regeneracji, a dalsze naprawy są kosztowne i nieopłacalne.

- Ten stary sprzęt nie nadawał się do użytku i był niebezpieczny dla pacjenta. Dlatego wystąpiliśmy do urzędu marszałkowskiego o dofinansowanie zakupu nowego zestawu. Pozwala on na monitorowanie nerwu twarzowego podczas zabiegów ucha środkowego, ślinianek i wad rozwojowych okolicy głowy i szyi - wyjaśnia profesor Rafał Zieliński.

Klinika Otolaryngologii wzbogaci się również o nową wiertarkę otochirurgiczną, używaną przy zabiegach mikrochirurgicznych. Stare urządzenie z 2008 roku również nie nadaje się już do użytku.

- Ten sprzęt, którym teraz dysponujemy ma już wiele lat, również był wielokrotnie regenerowany i jest na granicy wytrzymałości. Istnieje ryzyko, że w każdej chwili nam się zepsuje i nie będziemy mieli czym operować - dodał profesor Rafał Zieliński. 

Dofinansowanie na zakup sprzętu pochodzi z budżetu województwa. Kosztować będzie ponad 160 tys. zł, z czego szpital będzie musiał dołożyć 24 tys. zł.

Reklama