Maszerowali do Zgórska, aby uczcić pamięć żołnierzy niezłomnych

Data publikacji: 29.02.2020 07:34 / Data aktualizacji: 29.02.2020 17:19
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.02.2020. Kielce. II Marsz Patriotyczny Pamięci Żołnierzy Wyklętych

29.02.2020. Kielce. II Marsz Patriotyczny Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Przedstawiciele środowisk kombatanckich, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, strzelcy, policjanci oraz mieszkańcy Kielc wzięli udział w II Marszu Patriotycznym Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy wyruszyli sprzed Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach i przeszli do Zgórska, by upamiętnić żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

Marsz rozpoczął się zwiedzaniem Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach i wystawy poświęconej właśnie Żołnierzom Wyklętym.

- Kolejnym punktem na trasie była Karczówka, gdzie odbyła się msza święta - mówi Dariusz Stępień, organizator akcji i prezes Koła numer 9 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w Kielcach.

Zaznacza, że na starcie stawiło się 50 osób, ale dołączyć można było w każdej chwili na trasie. Uczestnicy przeszli czerwonym szlakiem z Karczówki do Zgórska. Trasa zakończyła się przed krzyżem upamiętniającym odnalezienie szczątków ofiar komunistycznych służb.

Jak mówił Daniel Woś, rzecznik 10. Świętokrzyskiej Brygady WOT, w marszu szło 30 żołnierzy, którzy dziedziczą tradycję Armii Krajowej.

- Chcemy ją podtrzymywać także w taki sposób, biorąc udział w marszu pamięci - mówił.

W wydarzeniu zdecydowały się wziąć udział również kielczanki - panie Ewa i Urszula, które podkreślały, że należy uczcić pamięć żołnierzy niezłomnych, którzy w sposób niesprawiedliwy przez wiele lat, a także i dziś są traktowani jak przestępcy, a nie jak bohaterowie.

- Taką formę upamiętnienia wybrałyśmy, bo całe życie chodzimy na różne rajdy - mówiły.

Panie podkreślały także, że cieszy je coraz większa aktywność młodzieży upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych.

- Pamiętajcie, droga młodzieży, że ci ludzie, kiedyś w waszym wieku, przelewali krew za Polskę - podkreślały.

Trasa marszu liczyła około 15 km. Na mecie uczestnicy uczcili pamięć żołnierzy niezłomnych minutą ciszy oraz zapaleniem zniczy.

Reklama