Maszerowali i biegli w Końskich. Dla żołnierzy, którzy walczyli o naszą wolność

Data publikacji: 29.02.2020 13:48
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.02.2020. Końskie I Powiatowy Marszobieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Na zdjęciu (w środku): poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur PiS

29.02.2020. Końskie I Powiatowy Marszobieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Na zdjęciu (w środku): poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur PiS
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Niemal 500 osób wzięło udział w pierwszym Powiatowym Marszobiegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, który odbył się w Końskich. Piękna pogoda zachęciła mieszkańców całego powiatu do udziału w wydarzeniu. Zarówno rodziny, młodzież, jak i doświadczeni maratończycy przybyli do Końskich, żeby uczcić żołnierzy wyklętych.

- Jestem tu, żeby uczcić pamięć o żołnierzach, którzy walczyli o naszą wolność. Uważam, że to świetna inicjatywa - mówi pan Krzysztof.

- Biegnę z mężem i moim 9-letnim dzieckiem. To ważna rocznica i chcemy ją uczcić aktywnie - dodaje pani Leonida.

Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości dołączył do koneckiego marszobiegu. Jak podkreślił, istotą wydarzenia jest upamiętnienie żołnierzy niezłomnych.

- Postawą patriotyczną zademonstrowali sprzeciw wobec zmiany okupanta. W czasach PRL-u chciano ich wymazać z naszej historii. Taka inicjatywa jak dzisiejszy marszobieg ma upamiętnić tych bohaterów - mówił poseł.

Na kartach z numerami startowymi koneckich piechurów i biegaczy pojawiły się zdjęcia trójki lokalnych żołnierzy niezłomnych, zapomnianych lub oczernianych w czasach PRL-u: gen. Antoniego Hedy „Szarego”, Stefanii Firkowskiej ps. „Feluś” i Mieczysława Włodarczyka ps. „Dziadek”.

Reklama