Cenne materiały historyczne o losach żołnierzy niezłomnych trafiły do koneckiej biblioteki

Data publikacji: 29.02.2020 16:11
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.02.2020 Końskie. Tadeusz Barański ps. „Tatar” przekazał Bibliotece Publicznej w Końskich materiały historyczne o żołnierzach niezłomnych

29.02.2020 Końskie. Tadeusz Barański ps. „Tatar” przekazał Bibliotece Publicznej w Końskich materiały historyczne o żołnierzach niezłomnych
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Tadeusz Barański ps. „Tatar”, żołnierz „Allana”, „Robota”, „Ponurego” i „Nurta” przekazał dziś Bibliotece Publicznej w Końskich materiały historyczne, które mogą być zaczątkiem badań i publikacji o powojennych losach żołnierzy niezłomnych.

Dariusz Kowalczyk, dyrektor biblioteki, informuje, że pułkownik przekazał materiały z łódzkiego Instytutu Pamięci Narodowej dokumentujące powojenne losy żołnierzy. Jak dodaje, powojenny okres nie jest jeszcze dobrze zbadany.

- Losy jego towarzyszy po zakończeniu wojny, czy Sylweriusza Jaworskiego i pozostałych żołnierzy niezłomnych, którzy na Śląsku działali w strukturach podziemnych, bardzo nas interesują - mówi dyrektor.

Dariusz Kowalczyk zapewnia, że przekazane materiały mogą być zaczątkiem nowej historycznej publikacji książkowej.

96-letni Tadeusz Barański podkreśla, że żołnierze wyklęci zostali skazani na zapomnienie przez byłych sojuszników i ZSRR.

- Byliśmy żołnierzami zdradzonymi, zapomnianymi. Zdradzono nas najpierw w Teheranie, potem w Jałcie i w Poczdamie. Do tego przyczynili się nasi sojusznicy, którzy zapomnieli, że byliśmy krajem, który jako pierwszy powiedział Niemcom: „Nie” - mówi pułkownik.

Grzegorz Włodarczyk, syn żołnierza wyklętego Mieczysława Włodarczyka ps. „Dziadek” i „Wilk” stwierdził, że kultywowanie święta żołnierzy niezłomnych jest przywróceniem godności jego przodka i rodziny.

- To jest uczczenie działalności mojego ojca. Walczył, został skazany na dożywocie, do końca życia był represjonowany. Myślę, że dziś byłby dumny z tego święta - mówi.

Dalsze obchody połączone z prelekcjami historycznymi odbyły się w Wąsoszu.

Reklama