Miłośnicy historii Kielc poznawali dzieje dawnego folwarku Psiarnia

Data publikacji: 01.03.2020 08:05 / Data aktualizacji: 01.03.2020 14:07
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.03.2020. Kielce. Spacer historyczny

01.03.2020. Kielce. Spacer historyczny
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Dworek na Wzgórzu Karscha, w którym mieszkał i tworzył Jan Styka - malarz, jeden z twórców Panoramy Racławickiej, był pierwszym miejscem na trasie kolejnego spaceru historycznego ulicami Kielc.

Jak zawsze liczną grupę kielczan poprowadził Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc, który w barwny sposób opowiadał o zabytkach, miejscach i związanych z nimi ludziach, przenosząc słuchaczy w czasie. Tym razem hasło przewodnie wędrówki brzmiało: „Dawny folwark Psiarnia, czyli od Wzgórza Karscha do Kadzielni”.

- To jest ta część Kielc, która zaczyna się na ulicy Ogrodowej, zaraz za parkiem miejskim, a kończy na Kadzielni. Miejsce jest niezmiernie ciekawe historycznie, mimo że poza WDK, Wzgórzem Karscha i Amfiteatrem Kadzielnia nie ma tam spektakularnych zabytków, ale ciekawostek i wydarzeń związanych z tym rejonem miasta jest bardzo dużo - zaznaczył.

Krzysztof Myśliński dodał, że to jest miejsce, które wydaje się kielczanom dobrze znane, ale tak nie jest.

- Gdybyśmy się zastanowili, jak ta dzielnica się ukształtowała, jak się wielokrotnie zmieniała, to byłby z tym problem - zauważył.

Na przykład jeszcze do lat 60. XX wieku w tej części Kielc znajdowała się wieża spadochronowa, którą można zobaczyć na dawnych zdjęciach. Przed wojną było ich wiele w Polsce. Do dziś przetrwała tylko jedna - w Katowicach. Ciekawostką jest, że obecny stadion przy ulicy Ściegiennego jest już kolejnym stadionem w tym miejscu.

Chętnych do tego, by poznać dzieje Kielc nie brakowało. Wiele osób uczestniczy w tych spacerach regularnie.

- Ja prawie co tydzień - powiedziała pani Danuta. - Pan Myśliński bardzo ciekawe opowiada i ma dużą wiedzę - dodała.

- Właściwie jestem zawsze - mówiła pani Marzena. - Interesuję się historią Kielc, a ten spacer to fantastyczne źródło wiedzy. Przy okazji chodzimy i możemy sami zobaczyć, co z tych dawnych miejsc, zabytków zostało - podkreśliła.

Kolejny spacer zaplanowano na niedzielę, 22 marca. Tym razem odbędzie się „Wokół SHL-ki: Zagnańska, Jasna, Stolarska, Okrzei”. Miejsce zbiórki przed Miejską Biblioteką Publiczną, filią nr 9 przy ul. Okrzei 9 (blisko ronda). Udział w spacerze jest bezpłatny.

Reklama