Poseł Gosek wręczał medale uczestnikom biegu w gminie Gnojno

Data publikacji: 01.03.2020 16:56
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.03.2020. Wólka Bosowska. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na zdjęciu: poseł Mariusz Gosek - PiS

01.03.2020. Wólka Bosowska. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na zdjęciu: poseł Mariusz Gosek - PiS
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Prawie 200 osób wzięło udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowanym w miejscowości Wólka Bosowska, w gminie Gnojno. Trasa liczyła nieco ponad 1963 metry, nawiązując do roku śmierci ostatniego żołnierza wyklętego Józefa Franczaka „Lalka”, który został zamordowany przez władze komunistyczne w 1963 roku.

Meta tegorocznego biegu znajdowała się przed odtworzonym Krzyżem Powstania Styczniowego w Wólce Bosowskiej. Łukasz Chodór z Ponidziańskiego  Stowarzyszenia  „Tukidydes” tłumaczy, ze miejsce nie jest przypadkowe.

- Powstanie styczniowe datowane jest na rok 1863, zaś ostatni żołnierz wyklęty został zakatowany w 1963 roku. Takie połączenie dat, rodzajów sił zbrojnych, Polaków, którzy walczyli o wolność Polaków jest bardzo trafne – podkreśla.

Uczestnicy podkreślali, że to bieg ku pamięci żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. Jak mówili, to bardzo ciekawa inicjatywa i dobre połączenie imprezy sportowej z wydarzeniem patriotycznym.

Zbigniew Janik, wójt gminy Gnojno zaznaczył, że bieg ma na celu popularyzacje kultury fizycznej, zaś z drugiej strony okazją do przypomnienia trudnych czasów historii Polski.

- Tę historię trzeba przekazywać i kultywować wśród najmłodszych na różne sposoby – podkreśla wójt.

W biegu wziął udział także poseł Mariusz Gosek. Przypominał, że żołnierze wyklęci mieli być chowani w bezimiennych mogiłach i próbowano o nich zapomnieć.

- Cieszę się, że takie inicjatywy są. Jest fantastyczna atmosfera pełnej nostalgii, historii, wspomnień, imion, nazwisk, pseudonimów tych, którzy ginęli za Polskę – podkreśla.  

Po zakończonym biegu na mecie na każdego uczestnika czekała wojskowa grochówka oraz pamiątkowe medale.

Reklama