We Włoszczowie upamiętnili bohaterskich mieszkańców

Data publikacji: 01.03.2020 17:54
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.03.2020. Włoszczowa. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej mieszkańcom poległym w walkach o niepodległość oraz pomordowanym i więzionym w okresie stalinowskiego terroru w latach 1945-1956

01.03.2020. Włoszczowa. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej mieszkańcom poległym w walkach o niepodległość oraz pomordowanym i więzionym w okresie stalinowskiego terroru w latach 1945-1956
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

We Włoszczowie, przed budynkiem Starostwa Powiatowego, odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą mieszkańcom poległym w walkach o niepodległość oraz pomordowanym i więzionym w okresie stalinowskiego terroru w latach 1945-1956.

W uroczystościach brał udział poseł Krzysztof Lipiec, szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Jak powiedział, jesteśmy we Włoszczowie, aby uczcić pamięć naszych narodowych bohaterów, których kiedyś chciano zapomnieć, chciano ich pogrzebać z ich bohaterskimi czynami. To ludzie, którzy do końca swojego życia byli wierni swoim ideałom, wojskowej przysiędze i czynnie przeciwstawili się  sowieckiemu, komunistycznemu reżimowi dbając o to, aby Polska była wolnym i niepodległym państwem.

– My dziś jesteśmy ich spadkobiercami i dlatego tu jesteśmy, aby oddać im należyty honor, cześć i pamięć. Dlatego jestem wdzięczny społecznemu komitetowi budowy tego obelisku, starostwu włoszczowskiemu na czele ze starostą Dariuszem Czechowskim, za tak wyjątkową uroczystość w Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – dodał poseł Lipiec.

Za obelisk i tablicę pamiątkową dziękował także poseł Bartłomiej Dorywalski. - Dziś wyrażamy pamięć o tych, którzy poświecili wszystko, nawet swoje życie, aby walczyć o niepodległość naszego kraju. Dla mieszkańców Włoszczowy to bardzo ważne, by upamiętnić ofiary komunizmu, który niszczył naszych patriotów i bohaterów - mówił poseł.

W uroczystości uczestniczył także Jacek Ciosek, syn pani Aliny, która była represjonowana. Jak mówił, dla jego mamy, która z powodu choroby nie mogła przybyć oraz dla całej jego rodziny, to bardzo ważny dzień, ponieważ wreszcie docenione zostały osoby, które były prześladowane i często mordowane.

Na czele Społecznego Komitet Upamiętnienia Ofiar Represji Reżimu Komunistycznego po 1945 r. na Ziemi Włoszczowskiej stanął Łukasz Karpiński, wicestarosta włoszczowski. Jak powiedział, jest dumny z tego dnia i z tego, co udało im się zrobić, aby uczcić pamięć osób represjonowanych. Jak dodał to dopiero początek pracy komitetu. Podczas uroczystości zwrócił się do mieszkańców powiatu włoszczowskiego, aby dołączyli do pracy w celu upamiętnienia tych osób. Są plany, aby powstał pomni, na którym umieszczone zostaną nazwiska i pseudonimy tych osób – dodaje wicestarosta.

Na zakończenie uroczystości, członkowie Społecznego Komitet Upamiętnienia Ofiar Represji Reżimu Komunistycznego po 1945 r. na Ziemi Włoszczowskiej oraz osoby wspierające ich działalność otrzymały pamiątkowe podziękowania za swoją działalność.

Uroczystość zakończyło wspólne spotkanie w budynku Starostwa Powiatowego we Włoszczowie.

Reklama