Likwidacje szkół w regionie. Kuratorium podjęło decyzje

Data publikacji: 02.03.2020 14:40
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty

Na zdjęciu: Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Wyjątkowo dużo szkół będą likwidowały świętokrzyskie gminy w tym roku. Sporo samorządów chce też zmniejszyć małe wiejskie placówki i zrobić z nich szkoły filialne, gdzie funkcjonowały będą jedynie klasy 1-3 oraz zerówki.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty mówi, że termin na podjęcie uchwał intencyjnych gminy miały do końca lutego. Czy plany samorządowców się powiodą zależy od opinii kuratora oświaty. A ten przyznaje, że w wielu przypadkach ma wątpliwości.

- To gmina Łopuszno, gdzie mamy likwidację dwóch szkół filialnych w Lasocinie i Sarbicach. Nie podjęliśmy decyzji, zastanawiamy się co zrobić. Pozytywnie zaopiniowaliśmy likwidację szkoły w Kamiennej Górze, w gminie Gowarczów. Tam w szkole filialnej nie było dzieci, dlatego zaopiniowaliśmy tę uchwałę pozytywnie - mówi Kazimierz Mądzik.

Kurator pozytywnie zaopiniował też likwidację szkoły w Miłkowie, w gminie Bodzechów. Jak tłumaczy, placówka była prowadzona przez stowarzyszenie, ale z powodu braku uczniów, wycofało się ono z jej zarządzania. Również pozytywną opinię kurator wydał w sprawie ograniczenia do klas 1-3 szkoły w Wygiełzowie, gmina Iwaniska. Natomiast negatywnie zaopiniował podobne zmiany planowane w Węchadłowie, gmina Michałów.

Kurator dodaje, że trudne rozmowy toczą się w gminie Jędrzejów.

- Tam są dwie szkoły: w Piaskach i Mnichowie. W Piaskach zaopiniowaliśmy pozytywnie likwidację, ale w przypadku Mnichowa, gdzie miałaby zostać placówka filialna nie podjęliśmy jeszcze decyzji. Jest tam duży konflikt rodziców i nauczycieli z gminą. W szkole jest zaledwie 30 uczniów, w niektórych klasach nie ma żadnego dziecka - mówi Kazimierz Mądzik.

Kolejną szkołą, której przyszłość jest rozważana jest placówka w Grodzisku, gmina Radoszyce.
Natomiast kurator przystał na niecodzienne rozwiązanie zaproponowane przez samorząd gminy Złota. Przyjęto tam uchwałę w sprawie placówek w Chrobrzu i Miernowie, która ogranicza je do szkół filialnych od września 2021 roku. Jednocześnie wójt zachęca rodziców i nauczycieli, aby stworzyli stowarzyszenie i przejęli prowadzenie placówek. Tak stało się w przypadku szkoły w Komornikach, gmina Kluczewsko, którą przejmie stowarzyszenie.

Reklama