Kolejne miliony na wsparcie programu "Maluch +" w Świętokrzyskiem

Data publikacji: 02.03.2020 15:40
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Województwo świętokrzyskie otrzymało prawie 14 milionów złotych na realizację programu „Maluch+”.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki konkursu na dofinansowanie do funkcjonowania już istniejących miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi.

- Wsparcie rządu pozwoli na utrzymanie około 2000 miejsc w już istniejących żłobkach i klubach dziecięcych, a także na utworzenie 500 nowych miejsc - informuje wojewoda Zbigniew Koniusz.
- To duża skala, odnotowujemy progres programu w województwie. Jest on dobrze odbierany nie tylko przez samorządy, lecz także podmioty prywatne, które również pozyskują pieniądze na tworzenie miejsc dla dzieci - ocenia.

Wojewoda podkreśla, że coraz więcej rodziców nie tylko w województwie, lecz także w całej Polsce jest aktywnych zawodowo, potrzebują placówek z fachową opieką dla swoich pociech.

Wśród dofinansowanych placówek są między innymi dwa żłobki działające w gminie Górno:  w Cedzynie i w Radlinie. Anna Sławeta, dyrektor obu obiektów przyznaje, że to dla gminy ogromne wsparcie.

- Otrzymaliśmy dofinansowanie na 104 miejsca. Pieniądze bardzo nam się przydadzą, wykorzystamy je na zakup pomocy dydaktycznych i zabawek dla dzieci, a także na bieżące opłaty - mówi.

W ramach programu zostaną dofinansowane wszystkie samorządowe żłobki w Kielcach, które do tej pory korzystały z programu. To placówki przy ulicach Piekoszowskiej, Gałczyńskiego, Romualda, Chopina, Struga, Szajnowicza-Iwanowa i Na Stoku. Jak mówi Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta miasta wsparcie wyniesie ponad 800 tys. zł i będzie przeznaczone na bieżące wydatki w żłobkach.

W 2020 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w skali kraju przeznacza na program 450 mln zł.

Reklama