Duże ministerialne pieniądze dla powiatu opatowskiego

Data publikacji: 03.03.2020 10:56
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.03.2020 Opatów. Budynek po szpitalnej pralni, w którym powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy

03.03.2020 Opatów. Budynek po szpitalnej pralni, w którym powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W Opatowie jeszcze w tym roku rozpoczną się prace nad utworzeniem Środowiskowego Domu Samopomocy. Na ten cel opatowskie starostwo pozyskało 8,3 mln zł z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Jak informuje starosta Tomasz Staniek, placówka powstanie na terenie Szpitala św. Leona w Opatowie, w pomieszczeniach dawnej pralni. Jutro pieniądze zostaną oficjalnie przekazane włodarzom powiatu przez minister Marlenę Maląg. Dzięki temu budynek zostanie wyremontowany i dostosowany do potrzeb ŚDS-u.

Starostwo będzie także korzystać z rządowych pieniędzy na utrzymanie placówki.

- Dzięki temu w całości uda się prowadzić ośrodek tylko ze środków zewnętrznych - twierdzi Tomasz Staniek.

Dobre wiadomości o przyznaniu pieniędzy na ten cel przez ministerstwo przekazali na ostatniej sesji rady powiatu parlamentarzyści. Posłanka Agata Wojtyszek mówi, że na terenie województwa takich placówek jest wiele.

03.03.2020 Opatów. Budynek po szpitalnej pralni, w którym powstanie Środowiskowy Dom SamopomocyFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

- W powiecie opatowskim jest już ośrodek Tarłowie, w którym znajduje się 20 miejsc. Teraz powstanie placówka w Opatowie. Znajdzie w niej opiekę 60 pensjonariuszy. Dzięki temu osoby chore i wykluczone znajdą swoje miejsce i będą mogły się rozwijać - mówi Agata Wojtyszek.

Poseł Bartłomiej Dorywalski zauważył, że jest to jedno z największych dofinansowań resortu na podobny cel. Uważa, że kierunek, w którym idzie powiat, jest słuszny.

Przetarg na wykonanie generalnego remontu przyszłego ŚDS-u zostanie ogłoszony prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu. Być może w czerwcu ekipa remontowa wkroczy na plac budowy. Inwestycja ma być gotowa do końca roku.

Reklama