Szpital ćwiczy na wypadek pojawienia się koronawirusa

Data publikacji: 04.03.2020 12:05
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.03.2020. Kielce. Mobilna izba przyjęć przy szpitalu na Czarnowie

04.03.2020. Kielce. Mobilna izba przyjęć przy szpitalu na Czarnowie
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach przeprowadzono dziś ćwiczenia związane z zagrożeniem koronawirusem i reakcją służb medycznych w przypadku epidemii choroby.

Przed lecznicą, w pobliżu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zostały rozstawione namioty, czyli mobilne izby przyjęć dla pacjentów. Jak informuje starszy kapitan Michał Pająk z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, ćwiczenia zostały zorganizowane na wypadek konieczności uruchomienia dodatkowych miejsc przeznaczonych na badania chorych.

- W ramach tych działań rozstawiliśmy dwa pneumatyczne namioty. Zostały one wyposażone w nagrzewnice powietrza, w czujniki tlenku czadu i gaśnice. Ustawienie namiotów trwa od kilku do kilkunastu minut. Na terenie naszego województwa Państwowa Straż Pożarna dysponuje 18 takimi namiotami - dodał Michał Pająk.

Jak informuje Ewa Łukomska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego, decyzją wojewody lecznica na Czarnowie jest jedną z czterech świętokrzyskich szpitali, który pozostaje w stanie podwyższonej gotowości na wypadek pojawienia się w regionie koronawirusa. Oprócz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach są to także szpital MSWiA oraz szpitale powiatowe w Starachowicach i Busku-Zdroju.

W naszym regionie nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem, dlatego bardzo proszę o spokój, rozwagę i o to, by nie niepokoić się bez potrzeby. Nawet jeśli taki przypadek się pojawił, to jesteśmy na to odpowiednio przygotowani. Służby postawione są w stan gotowości - dodała Ewa Łukomska.

Ze względu na zagrożenie grypą Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach wprowadził od dziś całkowity zakaz odwiedzin na wszystkich oddziałach z wyjątkiem oddziałów pediatrycznych, na których jak informuje Anna Mazur-Kałuża, przy dziecku jeżeli jest taka konieczność może przebywać tylko jedna zdrowa osoba.

- Przypominamy, że zgodnie z procedurami osoby, które przyjeżdżają z pacjentem na SOR mogą pozostać tylko i wyłącznie w poczekalni. Absolutnie nie mogą wchodzić do pozostałych pomieszczeń szpitalnego oddziału ratunkowego - dodała Anna Mazur-Kałuża.

Od listopada w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach potwierdzono prawie 130 przypadków grypy u pacjentów, którzy trafili do lecznicy.

W związku z podejrzeniem zarażenia koronawirusem na terenie województwa świętokrzyskiego pod nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej pozostaje 10 osób objętych kwarantanną domową oraz 89 osób objętych nadzorem epidemiologicznym. Dwie osoby są hospitalizowane.

Reklama