Co dalej ze Wzgórzem Karscha? Pomysłów jest wiele

Data publikacji: 04.03.2020 14:48
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna zagospodarowania Wzgórza Karscha. Widok znad parku na całe założenie

Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna zagospodarowania Wzgórza Karscha. Widok znad parku na całe założenie
Fot. DETAN Pracownia Architektoniczna

Muzeum browarnictwa, struktura zamkniętej kamieniczki oraz kładka prowadząca do parku miejskiego to niektóre pomysły na rewitalizację kieleckiego Wzgórza Karscha. Zakończył się drugi etap konsultacji społecznych dotyczących tego miejsca. Efektem spotkania z mieszkańcami w Instytucie Dizajnu oraz ankiet jest pięć koncepcji zagospodarowania wzgórza.

Rzecznik prezydenta, Tomasz Porębski, zaznacza, że w spotkaniu uczestniczyło wielu ekspertów, architektów i aktywistów kieleckich, co pozwoliło na stworzenie wartościowej podstawy do dalszego działania. Każda z koncepcji różni się od siebie.

Jedna zakładała m.in. utworzenie kładki łączącej Wzgórze Karscha z parkiem miejskim. Inna z  nawiązywała do browarniczej historii miejsca w formie Muzeum Piwa. Wszyscy uczestnicy byli jednak zgodni co do zachowania klimatu miejsca, m.in. poprzez odpowiednią stylizację budynków, które miałyby się tam pojawić.

Także mieszkańcy Kielc uważają, że Wzgórze Karscha powinno mieć odmienną formę od obecnej. Zaznaczają jednak, że zależy im na zachowaniu elementów historii jaka towarzyszy temu miejscu.

- Chcielibyśmy, by wzgórze stało się miejscem związanym z instytucjami kultury. Wieżowce mamy już wszędzie dookoła, a taki punkt spotkań w centrum miasta byłby bardzo przydatny dla kielczan. Ważne, by ktoś się zajął doprowadzeniem tego miejsca do porządku, ponieważ w tym momencie jego stan jest nie do zaakceptowania - mówią mieszkańcy.

Wnioski z konsultacji posłużą do stworzenia studium przestrzennego i opracowywanego planu zagospodarowania. Raport przekazany został także wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków.

Wyniki pierwszego etapu dostępne są na stronie Urzędu Miasta Kielce.

Reklama