Dzięki temu projektowi, uczniowie szkół rolniczych poszerzą kwalifikacje

Data publikacji: 04.03.2020 17:58
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.03.2020. Sandomierz. Inauguracja projektu

04.03.2020. Sandomierz. Inauguracja projektu
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Trzy szkoły rolnicze z województwa świętokrzyskiego prowadzone przez ministerstwo rolnictwa wspólnie zrealizują projekt, dzięki któremu uczniowie zdobędą większe kwalifikacje, poszerzą swoja wiedzę i umiejętności, zrobią dodatkowe kursy, dzięki czemu łatwiej im będzie odnaleźć się na rynku pracy.

04.03.2020. Sandomierz. Na zdjęciu: Alicja Szatan - dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu, Grzegorz Orawiec - prezes Ośrodka Promowania PrzedsiębiorczościFot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Inauguracja projektu odbyła się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu. Uczestniczą w nim także szkoły rolnicze z Sichowa Dużego oraz z Chrobrza.  Młodzież w zależności od profilu, w jakim się kształci będzie mogła uczestniczyć w różnych kursach, np. obsługi koparek i ładowarek, w kursie obsługi drona, wózków widłowych i kasy fiskalnej. Będzie także kurs florystyczny i dotyczący pielęgnacji zwierząt.  

Przewidziano także zajęcia z psychologiem i doradztwo zawodowe. Będą też wyjazdy na krajowe i zagraniczne targi rolnicze oraz praktyki u pracodawców.

Projekt realizowany jest przy współpracy z Ośrodkiem Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu. Prezes zarządu Grzegorz Orawiec powiedział, że współczesna młodzież powinna pojmować swoje wykształcenie w sposób bardzo szeroki i uwzględniać potrzeby rynku pracy. Dodał, że obecnie jest duże zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju usługi, w tym te związane z rolnictwem. Poszukiwani są np. floryści i osoby zajmujące się architekturą krajobrazu. Powstają kolejne salony pielęgnacji domowych zwierząt, stąd zapotrzebowanie na usługi gomerskie.

Alicja Szatan, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu powiedziała, że projekt stwarza doskonałe warunki rozwojowe dla młodzieży i uświadamia jej, że postęp w gospodarce rolnej i w innych dziedzinach jest obecnie tak duży, że trzeba być cały czas otwartym na nowości i uzupełniać swoją wiedzę.

Uczennice Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sichowie Dużym Agata Jońca i Wiktoria Siemiak mówiły, że projekt spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Było mnóstwo chętnych. Do pierwszego etapu projektu wytypowano 22 osoby. Uczennice podkreślały, że dodatkowe kursy i inne zajęcia są dla nich ważne, ponieważ jeszcze lepiej wykorzystają czas w szkole.

Projekt finansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Jego realizacja potrwa do końca grudnia 2021 roku. W sumie skorzysta z niego ponad 150 uczniów.

04.03.2020. Sandomierz. Inauguracja projektu. Na zdjęciu (od lewej): Ryszard Dul - powiatowy lekarz weterynarii w Sandomierzu, Waldemar Maruszczak - kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Piotr Lipiński - dyrektor oddziału ŚODR w Sandomierzu, Piotr MazurFot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Reklama