40 lat Solidarności. Będzie uroczysta msza, koncert zespołu Śląsk, debata i wystawy

Data publikacji: 05.03.2020 15:41
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.03.2020. Kielce. Obrady specjalnego komitetu organizacyjnego ds. obchodów jubileuszu podpisania porozumień sierpniowych z 1980 roku

05.03.2020. Kielce. Obrady specjalnego komitetu organizacyjnego ds. obchodów jubileuszu podpisania porozumień sierpniowych z 1980 roku
Fot. Michał Kita / Radio Kielce

W Kielcach obradował specjalny komitet organizacyjny ds. obchodów jubileuszu podpisania porozumień sierpniowych z 1980 roku. W skład gremium wchodzą członkowie zarządu świętokrzyskiej Solidarności oraz przedstawiciele instytucji kultury i organizacji zajmujących się upamiętnianiem i kultywowaniem ważnych rocznic historycznych oraz przedstawiciele mediów publicznych.

Jak informuje Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności obchody rocznicy w regionie będą miały kilka wymiarów, a ich głównym celem jest przedstawienie 40-letniego dziedzictwa fenomenu jakim stała się Solidarność.

- 27 sierpnia w Bazylice Katedralnej w Kielcach odbędzie się uroczysta msza święta, pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego. Będzie to uroczyste nabożeństwo z udziałem pocztów sztandarowych, władz oraz przedstawicieli Komisji Zakładowej. Z kolei 31 sierpnia na Placu Najświętszej Maryi Panny odbędzie się odsłonięcie wystaw plenerowych przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej oraz NBP - zaznacza.

Waldemar Bartosz dodaje, że 31 sierpnia w kieleckiej katedrze odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, ponadto z okazji rocznicy porozumień sierpniowych Narodowy Bank Polski wyda limitowaną edycję specjalnej monety kolekcjonerskiej.

W tym dniu zostanie odsłonięty także zmodernizowany postument przy tablicy upamiętniającej powstanie Solidarności, ufundowanej przez pracowników PKS Kielce w 1981 roku.

- Zmieni się wygląd postumentu, na którym zostanie umieszczony ważny cytat świętego Jana Pawła II związany z historią Solidarności. Będzie to symboliczny moment obchodów pokazujący, że po 40 latach świętokrzyska Solidarność cały czas jednoczy się pod tą samą tablicą - podkreśla.

Ponadto w ramach obchodów rocznicowych w pierwszej połowie września w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się debata naukowa dotycząca społecznej gospodarki rynkowej z udziałem naukowców z całego kraju.

- Temu wydarzeniu towarzyszyć będą kolejne wystawy i warsztaty m.in. pokazy drukowania prasy podziemnej. Także we wrześniu w centrum Kielc odbędzie się pokaz grup rekonstrukcyjnych ukazujący wybrany element z 40-letniej historii Solidarności - wyjaśnia.

Ciekawe konkursy w ramach obchodów przygotowuje także Instytut Pamięci Narodowej, w ramach których młodzież będzie musiała przygotować audycję radiową ze świadkiem historii związanym z Solidarnością. Natomiast w drugim uczestnicy mają do przygotowania vloga dotyczącego początków NSZZ „Solidarność”.

Kolejne spotkanie komitetu organizacyjnego zaplanowano na kwiecień, po świętach wielkanocnych. Natomiast szczegółowy plan obchodów 40. rocznicy powstania Solidarności zostanie przedstawiony w czerwcu.

Reklama