Krzysztof Lipiec: inwestujemy w kolej i kulturę

Data publikacji: 06.03.2020 08:30 / Data aktualizacji: 06.03.2020 09:59
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Krzysztof Lipiec, poseł Prawa i Sprawiedliwości

Krzysztof Lipiec, poseł Prawa i Sprawiedliwości
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

- Program Kolej Plus jest szczególnie ważny dla regionu świętokrzyskiego, dlatego prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o transporcie kolejowym właśnie w Końskich - ocenił poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.

Gość Rozmowy Dnia w Radiu Kielce zwrócił uwagę, że kiedyś przez Końskie przebiegał ważny pasażerski szklak kolejowy, który potem całkiem zamarł.

- Kolej Plus daje szansę na przywrócenie połączeń. Mamy nadzieję, że dalsza część szlaku od Skarżyska, przez Opoczno do Łodzi będzie zmodernizowana i przywrócona do ruchu. Odcinek musi zostać zelektryfikowany. Niebawem rozpoczną się tam ważne inwestycje - mówił parlamentarzysta.

Poseł PiS Krzysztof Lipiec podkreślił, że w Końskich i innych częściach regionu widać społeczne zapotrzebowanie na kolejowy transport. Dodał, że celem rządu Prawa i Sprawiedliwości jest stworzenie dobrej sieci połączeń autobusowych i kolejowych oraz  likwidacja białych plam komunikacyjnych na mapie Polski. Wszystko wpisuje się w strategię przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Polaków.

Gość Radia Kielce odniósł się też do ministerialnych dotacji na inwestycje w zakresie kultury. Prawie 4 mln zł Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło w tym roku na ochronę świętokrzyskich zabytków, dzięki czemu aż 13 z nich odzyska dawny blask. Wśród nich jest bazylika kolegiacka w Wiślicy, Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie i pojezuickie Collegium Gostomianum w Sandomierzu, które otrzymało 600 tys. zł na prace remontowe.

Poseł zaznaczył, że w sumie od początku roku do województwa trafiło ponad 7 milionów złotych z resortu kultury. Wiele instytucji otrzymało mniejsze kwoty np. na realizację festiwali, programów kulturalnych, zakupy niezbędnego wyposażenia i organizację zajęć. Pieniądze trafiły np. do Wojewódzkiego Domu Kultury, Teatru Lalki i Aktora Kubuś, a także na renowację krzyży i kaplicy na dawnym cmentarzu wojennym w Jędrzejowie.

Poseł Krzysztof Lipiec dodał też, że wkrótce na listę Pomników Historii mogą trafić kolejne zabytki z województwa świętokrzyskiego. Złożone są już wnioski dotyczące Zamku Chęcińskiego i kolegiaty św. Marcina w Opatowie. O wpis dla archiopactwa będą się starać także jędrzejowscy cystersi.

Reklama