Autobusy wróciły do Końskich

Data publikacji: 06.03.2020 14:35
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.03.2020. Końskie. Autobusy komunikacji publicznej

06.03.2020. Końskie. Autobusy komunikacji publicznej
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Do Końskich wraca komunikacja publiczna. 7 minibusów przyjechało do Centrum Przesiadkowego przy ul. Wojska Polskiego.

Pojazdy będą docierać do najdalej położonych miejscowości, które dotychczas były komunikacyjnie wykluczone. 

Mieszkańcy gminy Końskie z niecierpliwością czekali na nowe autobusy. Mogli zobaczyć 7 pojazdów, które w kolumnie prowadzonej przez policyjny radiowóz przejechały przez centrum miasta.

Autobusy pomieszczą 26 pasażerów, w tym 14 na miejscach siedzących. Wyposażone są w klimatyzację, elektroniczną informację, nagłośnienie i monitoring. Są także dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie podkreśla, że przywrócenie komunikacji do oddalonych od centrum gminy miejscowości jest misją władzy publicznej. Prywatni przewoźnicy, nie widzący w takich przejazdach ekonomicznego uzasadnienia, omijali mniejsze ośrodki.

- Miejscowości wykluczone, fragmenty miasta, które były odcięte od transportu publicznego, zostaną objęte komunikacją. To misja i obowiązek władzy - podkreśla burmistrz.

Michał Wolański, specjalista w zakresie komunikacji zbiorowej ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, który opracował koncepcję komunikacji w Końskich i poszczególne trasy, przypomniał, że komunikacja publiczna rozwiąże problemy wielu mieszkańców.

- Widzieliśmy ludzi, którzy na spotkaniach o pracę pytani są, czy posiadają samochód. Ludzi bez samochodu nikt nie chciał zatrudniać. Widzieliśmy młodzież, która 15 minut wcześniej wychodziła z zajęć, żeby zdążyć na autobus i wrócić do domu - mówił.

Przedstawiciele miasta i gminy Końskie oficjalnie przekazali kluczyki do pojazdów firmie Darjan, która wygrała przetarg na organizację transportu. Przewoźnik może wykorzystywać minibusy jedynie do komunikacji publicznej. Wcześniej miasto wybudowało centrum przesiadkowe. 

W 2011 komunikacja publiczna przestała w Końskich funkcjonować. Jej uruchomienie jest finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego tzw. Mobilności miejskiej. Wartość wszystkich zadań opiewa łącznie na kwotę 8,3 mln.

ROZKŁADY JAZDY NA TERENIE GMINY KOŃSKIE

Reklama