Samorząd województwa wspiera finansowo organizacje pozarządowe

Data publikacji: 06.03.2020 15:31
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Konferencja w sprawie środków dla organizacji pozarządowych. Od lewej: Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, senator Krzysztof Słoń, Andrzej Michalski - dyrektor oddziału świętokrzyskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Kielce. Konferencja w sprawie środków dla organizacji pozarządowych. Od lewej: Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, senator Krzysztof Słoń, Andrzej Michalski - dyrektor oddziału świętokrzyskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o pieniądze na realizacje programów ze środków samorządu województwa świętokrzyskiego.

Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego informuje, że w tym roku samorząd na działalność organizacji pozarządowych przeznaczył ponad 4 mln zł.

- Najczęściej organizacje starają się pozyskać pieniądze na działania sportowe i aktywizujące. Duże wsparcie kierujemy też do organizacji, które pomagają osobom niepełnosprawnym, niesamodzielnym i uzależnionym od alkoholu - dodała Renata Janik.

Andżelika Wardęga, dyrektor Departamentu Ekonomii Społecznej i Solidarnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje, że ministerstwo prowadzi szereg działań, w których mogą aplikować organizacje pozarządowe.

- To są programy skierowane do różnych grup. Wiele środków przekazujemy organizacjom, które wspierają osoby starsze, niepełnosprawne i wykluczone społecznie - dodała Andżelika Wardęga.

Pieniądze pozyskuje m.in. Świętokrzyski Klub Abstynentów „Raj” w Kielcach.

- My wspieramy 160 osób, które zerwały z nałogiem. I wszelkie środki kierujemy właśnie na ten cel, m.in. na prowadzenie terapii. Dlatego dziś przyszłam na to spotkanie, by dowiedzieć się z jakiej ewentualnie oferty będziemy mogli skorzystać - dodała Elżbieta Kangier.

Wśród świętokrzyskich organizacji pozarządowych mamy ogromny potencjał, który do tej pory nie jest jeszcze dostatecznie wykorzystany, powiedział obecny podczas spotkania Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości. Jak dodał, takie organizacje są doskonałym narzędziem nie tylko dla samorządów, ale też dla państwa.

- Szereg organizacji realizuje zadania, które przy zaangażowaniu dużo większych środków finansowych i dużo większej liczby osób mogłyby być realizowane przez państwo. Sądzę, że takie spotkania to jest wskazówka jak jeszcze skuteczniej aplikować i jak odnajdywać się w tym gąszczu przepisów i wymogów - dodał Krzysztof Słoń.

Organizatorem spotkania był Świętokrzyski Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki w Kielcach oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kielcach.

Reklama