Budowa mauzoleum w Michniowie nabrała tempa

Data publikacji: 06.03.2020 16:40
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.02.2020 Michniów. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Budowa

25.02.2020 Michniów. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Budowa
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Powoli zmierzamy do końca - tak o budowie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie mówi Jarosław Karyś, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej. Prace przy inwestycji trwają już prawie dekadę. Termin zakończenia robót jest planowany na lipiec tego roku. To kolejna data. Jarosław Karyś uspokaja, że tym razem uda się jej dotrzymać.

- Nie mieliśmy szczęścia do wykonawców - przyznaje. W tej chwili na placu budowy są cztery firmy.
Najpoważniejszym problemem była woda przeciekająca do środka obiektu przez ściany budynku.

- W tej chwili firma Anna-Bud odkopuje fundamenty i będzie uszczelniać konstrukcję. Prace trwają i jeżeli tylko pogoda na to pozwoli, a zimę mamy dość łagodną, to w czasie dwóch miesięcy zostaną zakończone - wyjaśnia zastępca dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej. Jeżeli chodzi o część budowlaną, to firma Erekta, która za nią odpowiada, w zasadzie przystępuje obecnie do zagospodarowania terenu.

Druga część prac jest związana z organizacją wystawy. Jarosław Karyś przyznaje, że do niedawna kolejne jej elementy powstawały wolno, ale teraz nabiera kształtów.

- W tej chwili w prace zaangażował się osobiście projektant wystawy, Mirosław Nizio. Jego pracownicy mają stały nadzór nad wystawą i firma Everest 5, która ją wykonuje, ma silne wsparcie. To będzie wystawa stała, bardzo przejmująca i jesteśmy pewni, że z miesiącem lipcem zostanie ukończona - podkreśla.

Całkowity koszt inwestycji wynosi prawie 41 mln zł. Blisko 28 mln zł pochodzi ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Budowa mauzoleum rozpoczęła się pod koniec 2011 roku i choć zbliża się do końca, to Jarosław Karyś podkreśla, że do samego jej zakończenia trzeba trzymać rękę na pulsie. - Odetchniemy z ulgą, kiedy inwestycja zostanie oddana i mauzoleum zostanie otwarte - zaznacza.

Zastępca dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej przyznaje, że w planach jest, by inauguracja działalności mauzoleum w Michniowie odbyła się uroczyście.

- Pamiętajmy, że to jest jeden z niewielu obiektów tego typu. Mamy ambicje, żeby Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich było obiektem znanym nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Ważne, żeby przypominać o tych tragediach, o tych 817 wsiach, które zostały spacyfikowane i tysiącach ludzi, którzy zginęli zamordowani przez hitlerowskie Niemcy - podkreślił.

Michniów, to miejscowość w Górach Świętokrzyskich, w której hitlerowski okupant w dniach 12-13 lipca 1943 roku zamordował 204 osoby. Powstające tu mauzoleum jest wyjątkowym muzeum historyczno-martyrologicznym. Jego celem jest także zachowanie pamięci o 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej wsiach polskich. Projekt przebudowy obiektu stworzyła pracownia architektoniczna NIZIO International Design z Warszawy. Zgodnie z koncepcją architektoniczną mauzoleum to jeden długi budynek, podzielony na segmenty o powierzchni około 2000 metrów powierzchni wystawienniczej. Budynek ma postać Domu - Chaty.

Reklama