Coraz więcej cyfrowych seniorów w regionie

Data publikacji: 06.03.2020 17:54
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.03.2020. Gierlachów. Zakończenie projektu pn. „Cyfrowy senior”.

06.03.2020. Gierlachów. Zakończenie projektu pn. „Cyfrowy senior”.
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Ponad 1600 osób z województwa świętokrzyskiego skorzysta z projektu pn. „Cyfrowy senior”. Jest on skierowany do osób powyżej 65 roku życia. Zajęcia od podstaw uczą obsługi komputera. W powiecie sandomierskim taki kurs skończyła właśnie kolejna grupa. Zajęcia odbywały się w Szkole Podstawowej w Gierlachowie w gminie Dwikozy. Wzięło w nich udział 18 osób.

W zorganizowanie grupy zaangażowana była jedna z mieszkanek Anna Szraga. Jak stwierdziła,  zależało jej na tym, aby jak najwięcej osób zdecydowało się na udział w zajęciach, ponieważ bez komputera trudno jest poruszać się we współczesnym świecie. Internet ułatwia wiele spraw. Ona sama nauczyła się m.in. robienia zestawów zdjęciowych składających się z kilku elementów, wczytywania zdjęć z telefonu komórkowego, zapoznała się też z e-receptą.

Maria Zimnicka, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Gierlachowie poinformowała, że na początku, gdy trwały zapisy, wiele osób miało obawy, czy zdecydować się na kurs. Ludzie nie chcieli się przyznać, że nie potrafią korzystać z komputera i Internetu. Teraz wszyscy uczestnicy projektu są bardzo zadowoleni.

- Potrafimy znaleźć interesujące nas wiadomości, poszukać jakiegoś przepisu na potrawy, wysłać i odebrać maila i wiele innych rzeczy. Poprzez komputer można poznawać świat, załatwić różne sprawy nie wychodząc z domu - dodała.

Jolanta Ziarko, trener projektu powiedziała, że szczególny nacisk położony był na e-wnioski, umiejętność poruszania się po Internecie, przeglądanie stron, projektów unijnych, wyszukiwanie informacji o swojej małej ojczyźnie, o wydarzeniach, które dzieją się w okolicy. Seniorzy bardzo chętnie przychodzili na te spotkania. Kurs obejmował 64 godziny zajęć, które odbywały się kilka razy w tygodniu.

Wójt gminy Dwikozy Marek Łukaszek powiedział, że cieszy go postawa seniorów, świadcząca o tym, że chcą się rozwijać i potrafią to robić.

Waldemar Maruszczak, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej w Gierlachowie stwierdził, że ta placówka zawsze jest otwarta na inicjatywy przynoszące korzyść społeczności lokalnej, dlatego nadal, jeśli będą takie potrzeby, udostępniać będzie swoje pomieszczenia.

W powiecie sandomierskim takie zajęcia odbyły się już w gminie Obrazów, w Koprzywnicy i Sandomierzu. W najbliższym czasie skorzystają z nich seniorzy z gmin Łoniów i Klimontów.
Projekt realizowany jest przez Kielecką Chorągiew ZHP. Pieniądze na ten cel  pochodzą z Unii Europejskiej.

Reklama