Wieczór z muzyką i poezją w Filharmonii Świętokrzyskiej

Data publikacji: 06.03.2020 21:38
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
06/03.2020 Kielce.Filharmonia Świętokrzyska - koncert z okazji Dnia Kobiet

06/03.2020 Kielce.Filharmonia Świętokrzyska - koncert z okazji Dnia Kobiet
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wieczór z piękną muzyką, refleksyjną poezją Wisławy Szymborskiej i pełnymi emocji dźwiękami marimby. Taką propozycję dla melomanów z okazji Dnia Kobiet przygotowała Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach.

Publiczność miała okazję poznać „Beatrice” - bohaterkę poematu symfonicznego, skomponowanego przez Feliksa Nowowiejskiego. Tworząc to dzieło, artysta zainspirował się „Boską Komedią” Dantego. Z kolei za sprawą uwertury Piotra Czajkowskiego przywołani zostali bohaterowie pochodzący z dramatu Szekspira, czyli „Romeo i Julia”.

Literackich inspiracji było więcej, a co najważniejsze także tych współczesnych. Goszczący w Kielcach duet Axoum Duo, wykonał kompozycję, której źródłem był wiersz polskiej noblistki, Wisławy Szymborskiej, zatytułowany „Rozmowa z kamieniem”. Zanim jednak publiczność usłyszała muzyczną interpretację, wcześniej utwór przedstawiła aktorka, Anna Iwasiuta-Dudek. Axoum Duo, to dwoje świetnie wykształconych perkusistów, znanych i cenionych na całym świecie. Ten polsko-francuski duet tworzą: Elwira Ślązak i Gabriel Collet.

- Po maturze wyjechałam na studia do Paryża, spotkaliśmy się w konserwatorium, w klasie perkusji i tak zaczęła się nasza wspólna, artystyczna droga - wyjaśniła Elwira Ślązak.
Oboje artyści grają na marimbie.

- Dużo osób mówi, że są to cymbały, ale to nie są cymbały. Raczej wygląda jak duży ksylafon, ale to nie jest ksylafon. To jest instrument melodyczny, perkusyjny. Można na nim wygrać całą paletę barw. Wybraliśmy go, bo z jednej strony jest to stary instrument, a z drugiej przez to, że pierwszy koncert na marimby został napisany po II wojnie światowej, można powiedzieć, że jest nowy. Pomyśleliśmy, że warto popracować nad tym instrumentem, rozwijać techniki gry, stworzyć repertuar. Chcieliśmy dać mu szansę - tłumaczył Gabriel Collet.

Elwira Ślązak zwraca też uwagę na brzmienie marimby. Można na niej śpiewać, bo to jest bardzo liryczny instrument, ma ciepłą barwę, pozwala przeżywać emocje - tłumaczyła.

Te wszystkie walory można było usłyszeć podczas koncertu. Muzykę do wiersza Wisławy Szymborskiej skomponował Gabriel Collet, który nie kryje fascynacji polską kulturą i sztuką. Ma na swoim koncie także autorstwo pieśni, napisanych do wierszy Adama Mickiewicza.

- Znałem te utwory wcześniej z tłumaczeń, ale w języku oryginalnym zawsze odbiór jest lepszy, bo są słowa, które trudno przetłumaczyć - wyjaśnił Francuz. Wiersz Wisławy Szymborskiej, czytany kolejny raz, pozwala na odkrywanie w nim nowych rzeczy.

Podczas koncertu został też wykonany „Valse triste”- dzieło fińskiego kompozytora Jeana Sibeliusa. Tego wieczoru oprócz gości z Francji, wystąpiła też Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Martyny Szymczak.

Reklama