Historyczny spacer po Bukówce

Data publikacji: 08.03.2020 08:11 / Data aktualizacji: 08.03.2020 12:44
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.02.2020. Kielce. Spacer historyczny

08.02.2020. Kielce. Spacer historyczny
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Na kolejny spacer po Kielcach zaprosiło Towarzystwo Przyjaciół Kielc. Tym razem Krzysztof Myśliński opowiadał o Bukówce i okolicach.

Nazwa Bukówka znana jest dopiero od 1925 roku i pochodzi od identycznie brzmiącej nazwy wzniesienia usytuowanego na północny-wschód od dzielnicy. - Prawdopodobnie występuje tu związek z rosnącymi wokół bukami lub z bukówką, odmianą jabłoni - mówi Krzysztof Myśliński.

Jak dodaje wciąż niewielu kielczan wie, że w lesie na Bukówce znajduje się cmentarz jeńców radzieckich, których podczas II wojny światowej zamordowali hitlerowcy.

- Bardzo ciekawy w tej części miasta jest także rezerwat geologiczny. Związany jest on z nazwą Góra Chałasa, która znajduje się obok Telegrafu. W przeszłości znajdowały się tam  kamieniołomy przedsiębiorcy Chałasa, który wygrał przetarg na wybrukowanie ulicy Wojska Polskiego, czyli bardzo długiej szosy do koszar na Bukówce - dodaje.

W spacerze uczestniczył m.in. pan Ryszard. Jak powiedział, jest stałym bywalcem tych spotkań i pomimo tego, że jest rodowitym kielczaninem, zawsze poznaje mnóstwo ciekawych historii.

- Od kilku miesięcy spaceruję z panem Krzysztofem po kieleckich ulicach. Co niedzielę jesteśmy coraz dalej od centrum miasta, a dziś zwiedzamy Bukówkę. Chociaż urodziłem się w Kielcach zawsze podczas tych spacerów dowiaduję się wiele nowych rzeczy. Najbardziej interesują mnie stare fotografie przedstawiające różne miejsca w Kielcach. Zawsze możemy je oglądać podczas naszych niedzielnych spotkań w Muzeum Historii Kielc, gdy pogoda nie sprzyja spacerowaniu. Niektóre z nich dziś naprawdę trudno rozpoznać - mówi.

W spacerze po Bukówce i okolicach uczestniczyło kilkadziesiąt osób.

Reklama