Ballady Mickiewicza w świętokrzyskiej gwarze. Trwa Tydzień Kultury Języka

Data publikacji: 09.03.2020 16:35
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.03.2020. Kielce. Międzypokoleniowa recytacja ballad Adama Mickiewicza

09.03.2020. Kielce. Międzypokoleniowa recytacja ballad Adama Mickiewicza
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

- Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że troska o czyste powietrze, nieskażoną ziemię, zdrowe pożywienie i pozbawione niepotrzebnych dodatków rzeki powinna być priorytetem kulturalnego człowieka - tak zaczęło się dyktando, z jakim zmierzyli się dziś uczniowie w ramach XXVIII Tygodnia Kultury Języka. Atrakcją pierwszego dnia były także ballady Adama Mickiewicza wykonane w świętokrzyskiej gwarze.

Wydarzenia gromadzą dzieci i młodzież z całego województwa. W XXIV Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym dla szkół średnich, w dyktandzie w Zespole Szkół Elektrycznych w Kielcach wzięło udział ponad 40 uczniów z 14 szkół z regionu.

Jak wyjaśniła Magdalena Sułowska-Trofimiuk, jedna z organizatorek ortograficznych zmagań, przygotowania zaczynają się dużo wcześniej.

- Z regulaminu wynika, że najpierw odbywają się eliminacje szkolne, a następnie trzy najlepsze osoby z każdej placówki przyjeżdżają do ZSE. Laureaci z poprzednich lat już nie mogą startować - zastrzega.

Z tekstem dyktanda przygotowanym przez Barbarę Rabajczyk z Zespołu Szkół Katolickich w Kielcach zmierzyły się między innymi Matylda i Jola z Liceum Ogólnokształcącego w Małogoszczu.

- Oczywiście kilka dni przed dyktandem korzystałyśmy z różnych materiałów, książek, a dzisiaj sprawdzamy, co z tego zostało. Polski jest trudnym językiem, ale na pewno należy do naszych ulubionych przedmiotów - mówiły.

Pierwsze miejsce zajął Dawid Cichoń z Zespołu Szkół w Połańcu, drugie - Maria Odzimkowska z VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach, a trzecie - Tomasz Wysopal z Liceum Ogólnokształcącego imienia Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przyznane zostało też jedno wyróżnienie, które otrzymała Małgorzata Śliwa z kieleckiego „Nazaretu”.

Dziś, także w ramach Tygodnia Kultury Języka, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach odbyła się międzypokoleniowa recytacja ballad Adama Mickiewicza.

- Sam jestem ciekaw, jak wyjdzie to starcie różnych pokoleń. Dla mnie to też będzie przeżycie - nie krył przed spotkaniem Andrzej Dąbrowski, dyrektor WBP.

Ewa Wydra, nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach tłumaczyła, że Mickiewicz to poeta, który łączy pokolenia.

- Pisze wspaniałym językiem, jest w kanonie lektur, napisał epopeję narodową, jest wzorem pięknego mówienia i pisania - wymieniała.

Młodzież z „Mechanika” zainscenizowała balladę „Świtezianka”. Paweł Kaczor, który grał narratora i Patryk Jasiński, który wcielił się w Strzelca, podkreślali, że tematy ballad można przenieść do współczesnych czasów.

- Walka dwóch kobiet o głównego bohatera może być interpretowana w różny sposób, na przykład jako walka dobra ze złem - podkreślił Patryk.

Ciekawostką była ballada „Lilije”, którą panie z Zespołu Ludowego „Marzysz” przetłumaczyły na świętokrzyską gwarę. Marianna Śmiłowska przyznała, że nie było to łatwe zadanie.

- Chciałyśmy pokazać naszą gwarę, wyeksponować to, co jest piękne. Było trudno. Łatwiej tłumaczy się gazetę. Tu trudność polegała na tym, że ballady są pisane wierszem, ale podołałyśmy - stwierdziła.

PROGRAM XXVIII TYGODNIA KULTURY JĘZYKA

Reklama