Świętokrzyskie szpitale szykują się do walki z koronawirusem

Data publikacji: 10.03.2020 16:08
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
09.01.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Wojewoda świętokrzyski spotkał się dziś z dyrektorami wszystkich świętokrzyskich szpitali. Jak zapewnił Zbigniew Koniusz po spotkaniu, każdy szpital w naszym województwie ma w planie zabezpieczenia wydzielone miejsca dla pacjentów z chorobą zakaźną.

Jak przypomniał wojewoda, Szpital Powiatowy w Busku-Zdroju został wytypowany jako placówka dla kobiet z chorobami ginekologicznymi oraz ciężarnych z podejrzeniem koronawirusa. Natomiast w kolejnych dniach podejmie decyzję co do innych specjalizacji.

- Myślę, że jest to dobra praktyka, że takie procedury dokładnie i w sposób wyczerpujący będą opisywały obecną sytuację. Oddział ginekologiczno-położniczy w buskim szpitalu będzie kalką dla pozostałych specjalności medycznych. W najbliższej przyszłości na pewno, tak jak z ginekologią w Busku zrobimy z kardiologią, psychiatrią, pediatrią i neurologią - dodał wojewoda Zbigniew Koniusz. 

Jak informowaliśmy, w niektórych świętokrzyskich szpitalach w szybkim tempie kurczą są zapasy środków dezynfekujących, a na rynku medycznym zaczyna ich brakować.

Grzegorz Lasak, dyrektor Szpitala Powiatowego w Busku-Zdroju przyznaje, że także w placówce, którą on kieruje widać już efekty związane z obecną sytuacją epidemiologiczną.

- Jesteśmy zabezpieczeni w środki dezynfekcyjne i odzież ochronną na około 2 tygodni. Jednak gdyby się okazało, że pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem będzie w naszym szpitalu przybywać, to wówczas nasze zapasy skończą się wcześniej. Najbardziej przydałyby się nam teraz skafandry stosowane w reżimie sanitarno-epidemiologicznym, gogle i maski. Jeżeli sytuacja będzie się tak dynamicznie rozwijać, jak dotychczas, wówczas tych rzeczy może nam zacząć brakować. W ciągu ostatnich kilkunastu dni do naszego szpitala trafiło osiem osób z podejrzeniem zakażenia wirusem z Wuhan - dodał Grzegorz Lasak.

Dotychczas do świętokrzyskich szpitali z podejrzeniem koronawirusa trafiło ponad 20 osób. W żadnym przypadku nie potwierdzono wystąpienia wirusa.

Reklama