Kieleckie laboratorium pracuje pełną parą. Próbki nie tylko z regionu

Data publikacji: 12.03.2020 13:31
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kilkadziesiąt próbek na dobę pobranych od pacjentów z podejrzeniem zakażeniem koronawirusa jest badanych w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. Jak informuje Jarosław Ciura, dyrektor instytucji, kieleckie laboratorium bada nie tylko próbki pobrane od mieszkańców województwa świętokrzyskiego, ale także mieszkańców z ościennych regionów.

- Badamy po kilkadziesiąt próbek na dobę. Próbki przywożone są do nas nie tylko z terenu naszego regionu, ale również z województwa małopolskiego i z Radomia - dodał Jarosław Ciura.

Jak wyjaśnia dr Iwona Konieczna-Kwinkowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, próbka do badania pobierana jest przez lekarza z wymazu z gardła pacjenta.

- Z pobranej próbki materiału izolujemy najpierw materiał genetyczny, a następnie w tym materiale genetycznym staramy się powielić wskazane w teście fragmenty genów specyficznych wobec wirusa SARS 2. Jeżeli uda nam się powielić te fragmenty genów, wówczas wynik jest pozytywny i oznacza zakażenie koronawirusem. Natomiast jeżeli nie otrzymamy żadnego produktu, wynik jest negatywny - dodała dr Iwona Konieczna-Kwinkowska.

Niezależnie od wyniku takie badanie jest potwierdzane, by mieć stuprocentową pewność, co do jego wiarygodności. W sumie badanie jednej próbki trwa około 6 godzin.

Laboratorium, które w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach zostało uruchomione specjalnie do badania próbek pobranych od pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem działa od 4 marca.

Reklama