Diecezja kielecka zawiesza bierzmowania i rekolekcje

Data publikacji: 12.03.2020 13:38
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Biskup Jan Piotrowski

Biskup Jan Piotrowski
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Diecezja kielecka wydała komunikat w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa. Został on skierowany do wszystkich kapłanów diecezji kieleckiej oraz udostępniony na stronie diecezji.

Z dokumentu wynika, że w związku z działaniami podjętymi przez władze państwowe, diecezja kielecka zawiesza przygotowania do bierzmowania i uroczystości bierzmowania zaplanowane na najbliższe dwa tygodnie.

- Dotyczy to także wielkopostnych rekolekcji szkolnych oraz wydarzeń o charakterze ponadparafialnym, odbywających się poza murami kościoła, jak plenerowe drogi krzyżowe i pielgrzymki - informuje ks. Mirosław Cisowski, rzecznik diecezji kieleckiej.

- Nie możemy pozostać obojętni na to, co się dzieje w Polsce i dlatego wprowadzamy pewne ograniczenia, które mają zapobiec ewentualnemu zarażeniu. Wiernym w kościołach zalecamy środki ostrożności, jak choćby przekazywanie sobie znaku pokoju przez ukłon, zamiast podania ręki, a także powstrzymanie się od całowania krzyży i relikwii - wymienia ks. Cisowski.

W najbliższym czasie bierzmowanie miało odbyć się np. w parafii św. Maksymiliana w Kielcach. Uroczystość została odwołana i będzie przesunięta na inny termin.

- Sporym zagrożeniem jest to, że na taką uroczystość jak bierzmowanie przyjeżdża także wielu gości, nie tylko z całej Polski, ale też z zagranicy. Rodzice od jakiegoś czasu dzwonili i pytali, czy uroczystość się odbędzie - przyznaje ks. Mirosław Cisowski.

Słowo do wiernych na najbliższą niedzielę skierował także biskup kielecki Jan Piotrowski. Ordynariusz pisze w nim: „Ufając, że Bóg jest większy modlimy się gorąco i nie zamykamy naszych kościołów i kaplic”.

- Kościoły będą otwarte i biskup zaznaczył w swoim słowie, że każdy ma prawo do modlitwy, zwłaszcza w tym trudnym czasie, by mieć ostoję w Bogu - podkreśla.

Biskup napisał także, że osoby, które mają takie życzenie, mogą podczas mszy świętej przyjmować komunię świętą na rękę. Wszystkie ograniczenia wskazane przez Kurię Diecezji Kieleckiej obowiązują przez najbliższe dwa tygodnie. W zależności od sytuacji będą pojawiały się kolejne komunikaty i wytyczne.

SŁOWO BISKUPA KIELECKIEGO

KOMUNIKAT KURII DIECEZJALNEJ

Reklama