Opatów i Ostrowiec przygotowane na walkę z epidemią koronawirusa

Data publikacji: 12.03.2020 15:40 / Data aktualizacji: 12.03.2020 19:40
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.03.2020. Ostrowiec Św. Konferencja prasowa. Na zdjęciu (od lewej): Marzena Dębniak - starosta ostrowiecki, Jarosław Górczyński - prezydent Ostrowca Św., Andrzej Jabłoński - wicestarosta ostrowiecki

12.03.2020. Ostrowiec Św. Konferencja prasowa. Na zdjęciu (od lewej): Marzena Dębniak - starosta ostrowiecki, Jarosław Górczyński - prezydent Ostrowca Św., Andrzej Jabłoński - wicestarosta ostrowiecki
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Szpitale w Opatowie i Ostrowcu Św. wprowadziły całkowity zakaz odwiedzin, aż do odwołania. Dotyczy to wszystkich oddziałów. W opatowskim szpitalu wyznaczono salę izolacyjną przy izbie przyjęć, dla osób, które podejrzewają u siebie koronawirusa. Wydzielono także 10 łóżek dla osób z podejrzeniem zakażenia. W razie drastycznego zwiększenia liczby chorych, przed szpitalem pojawią się namioty pneumatyczne, które rozłoży straż pożarna.

W opatowskim szpitalu nie brakuje środków dezynfekujących, na bieżąco uzupełniane są stany. Z kolei w ostrowieckim szpitalu trudno o jakąkolwiek informację, w związku z zakazem odwiedzin, kontakt z dyrekcją jest mocno ograniczony. Miejscem wyznaczonym do kwarantanny jest bursa szkolna, w której teraz nie ma uczniów.

Jak informuje zastępca burmistrza Opatowa Marcin Słapek, dziś do szkół podstawowych i przedszkoli nie przyszło żadne dziecko. W związku z nieobecnością dzieci jest zalecenie przeprowadzenia zabiegów dezynfekcyjnych we wszystkich placówkach. Podobnie w Ostrowcu Św., samorząd dostosowuje się do zaleceń rządowych. Łącznie do wszystkich podstawówek w tym mieście przyszło dziś 21 uczniów, a do przedszkoli 48 dzieci.

Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim zamknęło DPS-y dla odwiedzających, aby nie narażać przebywających tam schorowanych i starszych osób. Nieczynne są też Warsztaty Terapii Zajęciowej. Odwołano wszystkie imprezy związane z nadchodzącymi świętami, czyli kiermasze i tradycyjne jajeczka. Starosta ostrowiecki apeluje także do stowarzyszeń, aby także zrezygnowały z organizacji jakichkolwiek wydarzeń.

W przychodniach w Ostrowcu Św. wywieszone są informacje o teleporadach. W razie potrzeby można konsultować się poprzez telefon z lekarzami i pielęgniarkami. Samorządowcy uspokajają mieszkańców i informują, że w obu powiatach nie było ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem. Władze apelują też do osób wracających z zagranicy o informowanie o tym fakcie Sanepidu. W niektórych samorządach to mieszkańcy biorą sprawy we własne ręce i informują włodarzy gmin o powrocie sąsiada np. z Włoch czy Niemiec.

Od jutra w opatowskim starostwie powiatowym nastąpią ograniczenia w obsłudze interesantów. Przy wejściu do urzędu wykonywane będą pomiary temperatury ciała oraz dezynfekcja rąk. 
Władze powiatu proszą o załatwianie spraw drogą telefoniczną lub mailową. 

Reklama