Wąchock będzie miał obwodnicę. Przetarg w ciągu trzech miesięcy [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 12.03.2020 16:53
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.03.2020 Wąchock. Konferencja ws. budowy obwodnicy Wąchocka. Na zdjęciu (od lewej): Rafał Nowak - wicewojewoda świętokrzyski, poseł Bartłomiej Dorywalski, poseł Agata Wojtyszek, Rafał Weber - wiceminister infrastruktury, poseł Krzysztof Lipiec, Marek Materek - prezydent Starachowic

12.03.2020 Wąchock. Konferencja ws. budowy obwodnicy Wąchocka. Na zdjęciu (od lewej): Rafał Nowak - wicewojewoda świętokrzyski, poseł Bartłomiej Dorywalski, poseł Agata Wojtyszek, Rafał Weber - wiceminister infrastruktury, poseł Krzysztof Lipiec, Marek Materek - prezydent Starachowic
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Wąchock doczeka się w końcu długo oczekiwanej obwodnicy. W ciągu najbliższych trzech miesięcy ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie dokumentacji i wybudowanie drogi. Inwestycja została wpisana do rządowego programu 100 obwodnic.

Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber podpisał dziś w Wąchocku program inwestycyjny na budowę tej trasy. Obwodnica ma liczyć ponad 11 kilometrów i łączyć Skarżysko ze Starachowicami. Podpisany dziś dokument pozwoli na rozpoczęcie procedury prowadzącej do powstania drogi.

- Prace dokumentacyjne i przygotowawcze trwały wiele lat, a teraz Świętokrzyski Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad będzie mógł przystąpić do ogłoszenia przetargu na budowę. Wąchock jest pierwszym miastem, które zostało objęte programem budowy stu obwodnic - mówił wiceminister Rafał Weber.

Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że o znaczeniu tej drogi dla północnej części województwa mówiło się od dawna. W czasach koalicji PO-PSL zapowiadano jej wykonanie, ale dopiero rządowi Prawa i Sprawiedliwości udało się doprowadzić do podjęcia rzeczywistych decyzji. K.Lipie przypomniał, że wiele pracy nad tą inicjatywą włożył nieżyjący wicepremier Przemysław Gosiewski, a o jej realizację zabiegali też senator Jarosław Rusiecki i posłowie Maria Zuba i Marek Kwitek.

- Ta inwestycja otworzy świętokrzyskie na świat, świat gospodarczy - dodał poseł Krzysztof Lipiec.

Poseł Agata Wojtyszek, która również zabiegała o wybudowanie obwodnicy, mówiła, że to święto dla Wąchocka, Starachowic i Skarżyska. Dzięki obwodnicy połączy się północne miasta województwa od Skarżyska do Ostrowca. To znacząco może wpłynąć na rozwój przemysłu, ze szczególnym uwzględnieniem dużych zakładów takich jak MAN. Poseł Agata Wojtyszek przypomniała też, że w ostatnim czasie 50 mln zł zostało przeznaczone na remonty w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Przez Wąchock prowadzi trasa tranzytowa, poruszają się tędy ciężkie samochody, to powoduje hałas, utrudnienia w ruchu i nadmierną emisję spalin. Nowa trasa, która będzie omijała miasteczko, znacząco poprawi jakość życia mieszkańców.

Obwodnica Wąchocka powstanie w wysokim standardzie, będzie miała po dwie jezdnie w każdą stronę, bo przewidywane natężenie ruchu w tym rejonie będzie coraz większe.

Dyrektor kieleckiego oddziału GDDKiA Krzysztof Strzelczyk zadeklarował, że podległa mu placówka będzie przygotowana do przeprowadzenia zadania. Wyraził też nadzieję, że zadanie zostanie w terminie zakończone.

Reklama