Wsparcie dla świętokrzyskich szpitali w walce z epidemią

Data publikacji: 13.03.2020 16:40
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.02.2020. Kielce.  Klinika Chorób Zakaźnych

26.02.2020. Kielce. Klinika Chorób Zakaźnych
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Zarząd województwa świętokrzyskiego przekaże środki do dezynfekcji i inny sprzęt potrzebny do walki z koronawirusem dla podległych sobie szpitali. Dziś podjęto decyzję o przeznaczeniu na ten cel ponad 4 mln zł.

Wicemarszałek Marek Bogusławski podkreśla, że lecznice w regionie podległe marszałkowi województwa wystąpiły z prośbą o doposażenie ich w środki dezynfekcyjne i ochrony osobistej, a także sprzęt, który umożliwi walkę z koronawirusem.

- Niestety w 20 proc. zakażeń koronawirusem są to przypadki ciężkie, które leczy się przy pomocy respiratora i stuprocentowego tlenu. Żeby leczyć, ten sprzęt jest po prostu potrzebny - mówi wicemarszałek.

Taka aparatura trafi między innymi do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach i lecznicy w Czerwonej Górze. Wszystkie szpitale, które potrzebowały wsparcia, otrzymają je. Ponadto pieniądze pozwolą zakupić karetkę do przewożenia osób podejrzanych i zarażonych koronawirusem.

Wkrótce do świętokrzyskich szpitali trafią też maseczki ochronne, które przekaże polski rząd. Dla całego kraju przygotowano 15 mln takich maseczek.

- One będą na dniach w regionie - mówi wicemarszałek. Dodaje, że zostaną przekazane tam, gdzie są największe potrzeby, czyli na oddziały zakaźne, intensywnej opieki medycznej i ewentualnie do tych placówek, w których dochodzi do bezpośredniej styczności personelu medycznego z pacjentami - dodał wicemarszałek.

Ponadto, władze województwa przygotowały uchwałę, jaka zostanie przedłożona do głosowania sejmikowi województwa w najbliższy poniedziałek. Pozwoli ona zarządowi województwa zabezpieczać pieniądze na podobne działania w najbliższej przyszłości bez angażowania radnych sejmiku województwa. Działania te mają przyspieszyć całą procedurę.

Reklama