Trwa reorganizacja starachowickiego szpitala. Lecznica będzie przyjmować zakażonych

Data publikacji: 13.03.2020 18:25
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Starachowice. Szpital powiatowy

Starachowice. Szpital powiatowy
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Starachowicki szpital jest przygotowywany do przyjęcia pacjentów zarażonych koronawirusem. Ma to być placówka jednoimienna, przeznaczona wyłącznie dla tych chorych. W związku z tym wszyscy pacjenci, którzy przebywają na starachowickich oddziałach, są przewożeni do innych szpitali.

Rozmieszczenie pacjentów ze starachowickiego szpitala leży w gestii wojewody. Wskazane zostały placówki, w których pacjenci mogą być przyjęci na oddział.

Jak poinformował Robert Sowula, członek zarządu powiatu starachowickiego, już rozlokowane zostało 60 proc. pacjentów z ponad 260 osób hospitalizowanych. Obecnie największe problemy są ze znalezieniem miejsc dla pacjentów z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i oddziału paliatywnego. W ZOL-u jest 17 pacjentów. Oddział paliatywny jest zajęty w całości, czyli leży na nim 20 pacjentów.

Miejsca dla nich muszą się znaleźć do niedzieli, bo od 16 marca szpital będzie przeznaczony do leczenia koronawirusa w naszym województwie.

W starachowickim szpitalu działają także inne podmioty lecznicze. Jest tu 25 poradni specjalistycznych, poradnia „Medyk”, nocna i świąteczna opieka medyczna, ośrodek medycyny pracy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz punkt orzekania o niepełnosprawności. Te podmioty mają być odizolowane i w zwykłym trybie przyjmować pacjentów - tak wynika z wiedzy zarządu powiatu starachowickiego, jednak ta sytuacja może ulec zmianie. Wyłączona z pracy będzie jednak diagnostyka obrazowa. Potrzebne badania, np. RTG mają być prowadzone w innych placówkach.

Pacjenci ze Starachowic trafiają do wszystkich szpitali w województwie poza Ostrowcem i Skarżyskiem, bo tu chorych z powiatu starachowickiego mają przyjmować na SOR-y.

Reklama