Msze święte w polskich kościołach tylko do 50 osób

Data publikacji: 13.03.2020 20:49 / Data aktualizacji: 13.03.2020 22:20
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Biskup Krzysztof Nitkiewicz

Biskup Krzysztof Nitkiewicz
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odniósł się do kolejnych ograniczeń wprowadzonych w Polsce w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie zakazu zgromadzeń powyżej 50 osób.

Abp Stanisław Gądecki pisze, że stosując się do rozporządzeń państwowych, prosi biskupów poszczególnych diecezji o wydanie decyzji, by podczas każdej mszy świętej wewnątrz kościoła przebywało maksymalnie 50 osób. 

Przewodniczący Episkopatu Polski przypomniał też o dyspensie od obowiązku udziału w niedzielnej mszy świętej dla osób chorych, starszych, dzieci i młodzieży, ich opiekunów oraz dla wszystkich, którzy mają objawy infekcji lub obawiają się zarażenia. 

Jednocześnie metropolita poznański zaapelował do księży i osób konsekrowanych, by codziennie o 20.30 bez udziału wiernych odmawiali w kościele różaniec w intencji osób chorych, ich opiekunów i służby zdrowia. Wierni świeccy są zachęcani, by w tym samym czasie modlić się we własnych domach. 

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz polecił dzisiaj księżom proboszczom i rektorom kościołów, aby zapewnili przestrzeganie rozporządzeń państwowych. Podczas każdej mszy świętej i nabożeństw oraz przy okazji spowiedzi i rekolekcji wielkopostnych, a także podczas innych spotkań, może być obecnych maksymalnie 50 osób.

Biskup nawiązał jednocześnie do udzielonej dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej mszy i zachęcił, aby z niej skorzystać. Przypomniał również o transmisji liturgii przez środki masowego przekazu, która w zaistniałej sytuacji może być duchowym wsparciem.

- Proszę wszystkich kapłanów i wiernych świeckich, abyśmy złączyli się duchowo w modlitwie różańcowej oraz odmawianiu Koronki do Bożego Miłosierdzia, błagając Boga o ustanie epidemii. Obejmijmy modlitwą chorych, pracowników służby zdrowia i innych służb oraz zmarłych - powiedział bp Nitkiewicz.

Reklama