2 mln nowych drzewek pojawi się w ostrowieckim nadleśnictwie

Data publikacji: 14.03.2020 16:44
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wiosenne odnawianie lasów w Nadleśnictwie Daleszyce

Wiosenne odnawianie lasów w Nadleśnictwie Daleszyce
Fot. Picasa / Paweł Kosin

Trwają prace odnowieniowe w Lasach Państwowych. To coroczne nasadzenia nowych drzewek wyhodowanych w szkółkach leśnych. Rośliny sadzone są głównie w tych miejscach, gdzie w minionym roku nastąpiła wycinka.

Wiosenne odnawianie lasów w Nadleśnictwie DaleszyceFot. Picasa / Paweł Kosin

Jacek Sobolak, leśnik z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski informuje, że w tym roku nasadzenia rozpoczęły się bardzo wcześnie ze względu na sprzyjające warunki atmosferyczne.

- Szkółka nie jest przykryta śniegiem, już w lutym przystąpiliśmy do tych prac - mówi Jacek Sobolak. Dodaje, że w tym roku Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski wysadzi ok. 2 mln sadzonek na 260 hektarach powierzchni.

Jak informuje Jacek Sobolak, ponad 50 proc. to drzewa liściaste, ale pojawiają się także inne gatunki.

- To głównie dąb, buk, brzoza oraz główny lasotwórczy gatunek w naszym klimacie, czyli sosna. Sadzimy też gatunki zwiększające bioróżnorodność, ich owoce stanowią pokarm dla ptaków i zwierząt. To m.in.: jarzębina, kalina koralowa, dzika grusza, dzika jabłoń - wymienia Jacek Sobolak.

Nasadzenia potrwają do końca marca. Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski zajmuje rozległe tereny od okolic Kałkowa po Dwikozy, to 17,5 tysiąca hektarów.

Reklama