Świętokrzyskie. Sytuacja stale monitorowana przez władze

Data publikacji: 15.03.2020 08:45 / Data aktualizacji: 15.03.2020 17:39
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.03.2020 Starachowice. Szpital powiatowy

14.03.2020 Starachowice. Szpital powiatowy
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W Szpitalu Powiatowym w Starachowicach przebywają dwie osoby z potwierdzonym COVID-19. To pierwsze przypadki zachorowań na koronawirusa w województwie świętokrzyskim. Pozytywny wynik potwierdzono u dwóch młodych osób, które wróciły z Norwegii.

Oprócz nich w lecznicy w Starachowicach przebywa jeszcze 6 pacjentów. Jedna osoba, u której wynik był negatywny została już wypisana do domu. Natomiast od pozostałych zostały pobrane próbki do badań.

Ponadto, jak już informowaliśmy, czworo dzieci, które przebywają w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach nie są zarażone koronawirusem. Specjaliści z laboratorium w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach wykluczyli u tych pacjentów obecność wirusa z chińskiej prowincji Wuhan.

Z kolei w Klinice Chorób Zakaźnych szpitala wojewódzkiego przyjęto w sobotę troje dorosłych pacjentów z podejrzeniem zakażenia, a w sumie obecnie placówka oczekuje na wyniki badań dziewięciorga dorosłych osób. Natomiast z kliniki wypisano sześcioro dorosłych pacjentów, u których również badania wykluczyły COVID-19.

W Szpitalu Powiatowym w Busku-Zdroju obecnie przebywa 16 pacjentów. U wszystkich badania laboratoryjne wykluczyły zakażenie koronawirusem.

W województwie świętokrzyskim, według danych z niedzielnego popołudnia, 396 osób poddanych jest kwarantannie, a 684 objęto nadzorem epidemiologicznym. 30 osób jest hospitalizowanych; w tym 27 osób z podejrzeniem koronawirusa oraz 3 osoby z potwierdzonym koronawirusem,

Ponadto dobiegają końca zmiany organizacyjne w starachowickim szpitalu. Jak informowaliśmy, od poniedziałku ma on być jedyną placówką w województwie, w której leczeni będą pacjenci z koronawirusem. W sobotę lecznicę wizytował wojewoda Zbigniew Koniusz. Jak informuje Ewa Łukomska, rzeczniczka wojewody sytuacja związana z epidemią w regionie świętokrzyskim jest pod kontrolą. Władze apelują do mieszkańców o zachowanie spokoju i nie poddawanie się panice.

Reklama