Stacja wąskotorówki w Pińczowie doczeka się remontu

Data publikacji: 15.03.2020 10:41
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.2.2016 Pińczów. Dworzec kolejki wąskotorowej

12.2.2016 Pińczów. Dworzec kolejki wąskotorowej
Fot. Krzysztof Żołądek / Radio Kielce

Dawny budynek dworca na stacji kolejki wąskotorowej w Pińczowie przejdzie gruntowną modernizację. Gmina Pińczów otrzymała na ten cel dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak informuje Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa, głównym celem jest przede wszystkim zabezpieczenie obiektu przed dalszym zniszczeniem. Jak dodaje, niebawem zostanie ogłoszony przetarg na realizację inwestycji, a to oznacza, że remont budynku stacji rozpocznie się jeszcze w tym roku.

- Budynek jest w stanie opłakanym. W ramach inwestycji zostaną wykonane przyłącza wodno-kanalizacyjne, wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa. W ramach prac przewidziano także wymianę więźby dachowej, dachu, a także wykonanie elewacji.

- Planujemy wykonać poczekalnię dla turystów oraz wyodrębnić miejsce pod część muzealną  dotyczącą okresu działalności kolei wąskotorowej na terenie Pińczowa.

Dotacja została przyznana w ramach drugiego naboru do programu „Ochrona zabytków 2020”.
Na ten cel gmina otrzymała dofinansowanie w kwocie 250  tys złotych. Prace mają się zakończyć pod koniec tego roku. Budynek pochodzi z 1923 roku, jest wpisany do rejestru zabytków. To jedno z ważniejszych miejsc na mapie turystycznej Pińczowa.

Reklama