Mniej wiernych na niedzielnych mszach w Starachowicach

Data publikacji: 15.03.2020 11:51
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Starachowice,. Apel proboszcza parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy do wiernych w sprawie udziału we mszy świętej. Na zdjęciu: ks. Andrzej Kania

Starachowice,. Apel proboszcza parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy do wiernych w sprawie udziału we mszy świętej. Na zdjęciu: ks. Andrzej Kania
Fot. Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy / facebook

Niedziela w Starachowicach, jak w całym kraju, przebiega pod znakiem pytań o udział we mszy świętej. W każdej parafii nabożeństwa się odbywają, choć wiernych na nabożeństwach jest znacznie mniej.

Parafie różnie sobie radzą z ograniczeniem liczby wiernych do 50 osób. W kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych msze są odprawiane krócej, na każdej z nich jest 50 osób. Jak informuje proboszcz ksiądz Marek Bartosiński są to msze bez kazania, po każdej z nich, jeżeli są wierni, odprawiana jest kolejne nabożeństwie.

Z kolei w parafii na Wanacji proboszcz ksiądz Andrzej Kania zwrócił się za pośrednictwem mediów społecznościowych do wiernych. Na msze zaprosił osoby, które nie podlegają dyspensie biskupa radomskiego. Poinformował, że kapłani i służba liturgiczna przed rozpoczęciem liturgii stosują płyny dezynfekujące, a w konfesjonałach zostały zamontowane folie ochronne. Zostały również opróżnione kropielnice. Prosił też, aby znak pokoju przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk. Cześć Krzyżowi wystawionemu pod chórem należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon. Coroczne nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami osiedla będzie odprawione w kościele.

Ojcowie cystersi w Wąchocku wprowadzili dodatkową mszę świętą o 15.00, wierni przychodzący do kościoła są liczeni, aby nie było ich więcej niż 50 osób. Na pierwszych mszach jednak nie było potrzeby ograniczenia, rano razem z zakonnikami na mszy było około 40 osób, na kolejnej mszy około 20. Odwołane są także rekolekcje, ale ojcowie informują, że spowiedź odbywa się codziennie o 18.00.

Po każdym nabożeństwie w kościołach śpiewane są suplikacje.

Reklama