Elżbieta Śreniawska: kończą się środki do dezynfekcji autobusów

Data publikacji: 16.03.2020 14:42
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

- Środki do dezynfekcji w autobusach miejskich kończą się - powiedziała podczas sesji sejmiku województwa Elżbieta Śreniawska, radna i prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach.

- Naszymi autobusami jeździ około 100 tys. pasażerów dziennie, więc nie ma mowy o wstrzymaniu wszystkich kursów - mówiła Elżbieta Śreniawska.

Podkreśliła, że od końca lutego do dziś finansuje z funduszy przedsiębiorstwa koszty dezynfekcji autobusów. Ta inwestycja pochłonęła już około 130 tys. zł. Prezes przyznała, że środki chemiczne już się kończą. Jak powiedziała, zaapelowała już o wsparcie finansowe, bądź wyposażenie instytucji w środki dezynfekcyjne do Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach, prezydenta miasta i wojewody świętokrzyskiego.

- Jak mamy prowadzić skuteczne działania prewencyjne, nie mając wsparcia z zewnątrz? - pytała prezes MPK i podkreślała, że po zabezpieczeniu placówek oświatowych kolejne działania powinny zostać skierowane w stronę komunikacji publicznej i handlu.

Elżbieta Śreniawska podkreśliła, że choć mniej pasażerów jeździ autobusami, to jednak wciąż są one miejscami, z których korzysta wiele osób i nie mogą z takiej formy transportu zrezygnować.

- Nie wszyscy mają samochody i nie wszyscy mogą korzystać z taksówek, które też nie muszą być każdorazowo dezynfekowane - mówiła.

Zaznaczyła też, że środków do dezynfekcji wystarczy jej do środy, maksymalnie do czwartku. Tymczasem z zaleceń, jakie otrzymała od sanepidu, jest mowa wyłącznie o zabezpieczeniu kierowców.

Jarosław Ciura, świętokrzyski inspektor sanitarny odpowiadał, że inspektorat nie posiada precyzyjnej informacji dotyczącej dostępności środków do dezynfekcji, ale podkreślał, że wkrótce mają one być dostarczone. Zaznaczył też, że warto szukać rozwiązać na lokalnym rynku i wziąć pod uwagę przebranżowienie się firm, które mogłyby podobne produkty wytwarzać.

Wicemarszałek Marek Bogusławski uspokajał, że środków nie powinno zabraknąć. Swoją produkcję przestawiła między innymi Rafineria Jedlicze, która wytwarza płyny dezynfekujące i te niebawem pojawią się w sprzedaży między innymi na stacjach paliw.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama