Zdalne lekcje w szkołach. Kielecka „ósemka" radzi sobie dobrze

Data publikacji: 18.03.2020 13:12
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Szkoła Podstawowa nr 8 w Kielcach

Szkoła Podstawowa nr 8 w Kielcach
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

W Szkole Podstawowej nr 8 w Kielcach od kilku dni trwa pilotażowy projekt nauki zdalnej. Obejmuje wszystkich nauczycieli oraz zdecydowaną większość uczniów.

Jak mówi Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc, placówka wykorzystuje do tego celu wyspecjalizowaną platformę internetową.

- Oparta jest o program IC Project. To aplikacja używana w sterowaniu różnymi projektami. Urząd Miasta Kielce, a konkretnie wszystkie moje wydziały pracują na tym już około roku. Pomyślałem, że można wykorzystać ten program do nauki zdalnej - informuje Marcin Różycki.

Szkoła używa platformy ICP od poniedziałku. Urszula Dulnik, dyrektor „ósemki” mówi, że na razie prowadzone są zajęcia powtarzające i utrwalające wiedzę, ale docelowo dzieci będą uczyły się też nowych rzeczy. Projekt obejmuje wszystkie przedmioty szkolne.

- Wszyscy nauczyciele są zalogowani na platformie, również wychowawcy ze świetlicy. Okazuje się, że można zdalnie prowadzić nawet zajęcia z wychowania fizycznego. Nauczyciele pracują w domu - mówi Urszula Dulnik.

Dzięki platformie ICP da się między innymi przesyłać załączniki z zadaniami, które uczniowie po rozwiązaniu odsyłają nauczycielom. Nauczyciele ze świetlicy przygotowali zestaw zabaw i ćwiczeń, które uatrakcyjnią dzieciom czas spędzany w domu, a szkolny pedagog przesłał rodzicom zestaw linków dotyczących bezpieczeństwa. W przypadku problemów z zachowaniem dzieci w domu, rodzice mogą też na bieżąco kontaktować się z pedagogiem.

Marcin Różycki mówi, że docelowo będzie chciał wprowadzić platformę ICP do każdej kieleckiej szkoły.

- Obserwujemy cały czas działania Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jeżeli resort przygotuje lepsze rozwiązanie do nauki zdalnej, to oczywiście będziemy go używać - tłumaczy zastępca prezydenta Kielc.

Przerwa od zajęć w szkołach wywołana koronawirusem potrwa do 25 marca, ale Dariusz Piontkowski, minister edukacji przyznaje, że prawdopodobnie zostanie wydłużona przynajmniej do świąt.

Reklama