Historia Starachowic w cyfrowej formie

Data publikacji: 18.03.2020 13:22
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Starachowice. Kroniki KS Star udostępnione przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

Starachowice. Kroniki KS Star udostępnione przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach
Fot. MPiT

Starachowickie Muzeum Przyrody i Techniki zachęca do odwiedzania swojej strony internetowej i profilu w portalu społecznościowym.

Można tam znaleźć informacje i ciekawostki dotyczące miasta. Jak informuje dyrektor placówki Paweł Kołodziejski, usługi przewodnickie oraz zdarzenia kulturalne zostały zawieszone. Wobec tego pracownicy zajmują się opracowaniem naukowym zbiorów.

Muzeum od początku działalności gromadzi pamiątki związane z historią Starachowic, głównie Zakładów Starachowickich. Jedne z ciekawszych, to te związane z Klubem Sportowym Star. Po raz pierwszy w całości zostały udostępnione w 2006 roku, podczas wystawy „Zielono-czarny pamiętnik” na 80-lecie powstania klubu. Wśród prezentowanych wówczas eksponatów były kroniki prasowe oraz księgi pamiątkowe. Łącznie to 11 albumów. 3 z nich to księgi pamiątkowe, w których wpisywane były życzenia i gratulacje. Najstarsza jest z 1966 roku, a kolejne z 1986 oraz 1996, czyli kolejnych rocznic istnienia klubu. Pozostała część prezentowanych albumów to wycinki prasowe z lat 1972 - 2002. Stanowią historię klubu zapisaną w lokalnej i regionalnej prasie. To także historia piśmiennictwa prasowego.

Wszystkie albumy zostały zdigitalizowane, a zdjęcia są sukcesywnie udostępniane na profilu facebookowym muzeum. Paweł Kołodziejski zapowiada, że w miarę prac będą udostępniane kolejne dokumenty i pamiątki zgoromadzone w muzealnym archiwum.

Reklama