Krzyżtopór i Ostrowiec można zwiedzać online

Data publikacji: 18.03.2020 13:30
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ujazd. Zamek Krzyżtopór

Ujazd. Zamek Krzyżtopór
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W czasie zagrożenia epidemią, poprzez fanpage na Facebooku, zamek Krzyżtopór będzie można oglądać z zupełnie innej strony. Od dziś publikowane są materiały filmowe i promocyjne, które pozwalają poznać historię niezwykłej XVII-wiecznej warowni.

Można już obejrzeć pierwszy taki materiał: wizualizację zamku, wykonaną za pomocą grafiki komputerowej. Film powstał, jako praca dyplomowa ponad 10 lat temu, jednak nie traci na swojej aktualności.

W sąsiednim powiecie ostrowieckim, podobną formułę kultury online przez praktykują pracownicy Ostrowieckiego Browaru Kultury. Jak informuje dyrektor Jacek Kowalczyk, dziś na fanpage'u Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim udostępniono wirtualny spacer podniebny.

- Pogoda jest idealna, więc chcemy pokazać nasz browar, który jest nieczynny, a jest architektoniczną perełką. Wczoraj wykonaliśmy specjalne, nowoczesne zdjęcia w technice timelaps, czyli poklatkowe ujęcia. Za ich pomocą możemy zwiedzić browar z nieba - mówi Jacek Kowalczyk.

Na fanpage'u MCK znaleźć można archiwalne zdjęcia miasta oraz huty. Nie brakuje także występów młodych artystów, piosenkarzy szkolących się w tej instytucji. Jacek Kowalczyk nie wyklucza, że zorganizowany zostanie koncert online.

- Widziałem, że takie rzeczy zrobiła Urszula, czy Piotr Restecki. Trzeba ograniczyć co prawda ekipę nagrywającą, ale pomyślimy aby taki koncert online, może na żywo, zorganizować - mówi Jacek Kowalczyk.

Kilkanaście kilometrów dalej, w rezerwacie Krzemionki nie przygotowano wprawdzie udogodnień związanych z kulturą online, ale dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego Andrzej Przychodni uważa, że wdrożenie kultury on-line to rzecz, którą bez wątpienia będzie chciał wykonać w przyszłości. W tej chwili opracowywana jest nowa strona internetowa, na której powinny znaleźć się takie treści, ale zaznacza, że nie nastąpi to w tym roku.

Muzeum Historyczno-Archeologiczne, w skład którego wchodzi kopalnia w Krzemionkach oraz Pałac Wielopolskich, przechodzi gruntowne remonty. Koronawirus na razie nie przeszkadza w wykonywaniu prac. Ogłoszony został także przetarg na wykonanie wystawy stałej w ramach realizowanego projektu.

Reklama