Mieszkańcy przestrzegają zasad kwarantanny

Data publikacji: 18.03.2020 13:33
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, którzy zostali poddani kwarantannie, stosują się do zaleceń sanitarnych i przebywają w wyznaczonych miejscach. Sprawdzają to policjanci, którzy codziennie kontrolują sytuację w związku z zagrożeniem epidemicznym.

Maciej Ślusarczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach informuje, że kontrole odbywają się w ciągu doby. Przeprowadzają ją dzielnicowi lub policjanci z pionu prewencji. Funkcjonariusze zazwyczaj najpierw dzwonią do takiej osoby, a potem udają się w okolice jej mieszkania. Odbywa się to z odpowiedniej odległości ze względów bezpieczeństwa oraz zaleceń służb sanitarnych.

W trakcie rozmowy policjanci dopytują o to, czy dana osoba nie potrzebuje pomocy lub kolejnych zakupów. Informacje są przekazywane służbom sanitarnym i służbom wojewody. Następnie angażowani są m.in. ochotnicy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Daniel Woś, oficer prasowy brygady mówi że żołnierze dowożą żywność oraz środki czystości. Paczki są przygotowane przez ośrodki pomocy społecznej.

- Dotyczy to zarówno osób przebywających na kwarantannie, jak również wszystkich mieszkańców, którzy tej pomocy potrzebują - dodaje.

Żołnierze są także w stałym kontakcie z kombatantami z województwa świętokrzyskiego.

- Oprócz żołnierzy i policjantów w pomoc zaangażowani są strażacy - informuje Marcin Nyga z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

- Przygotowujemy się do tego, aby w razie konieczności dostarczać pakiety żywnościowe dla osób objętych kwarantanną - mówi.

Jak dodaje rzecznik, do tego zadania w każdej gminie zostały wytypowane jednostki z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dla ratowników zostały opracowane procedury, które mają uniemożliwić zarażenie się strażaka wirusem z Wuhan.

Reklama