120 mln zł na wsparcie niepełnosprawnych i ich opiekunów

Data publikacji: 18.03.2020 16:46
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Ewa Łukomska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego

Na zdjęciu: Ewa Łukomska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Samorządy z województwa świętokrzyskiego mogą się starać o rządowe wsparcie na usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych. Pieniądze mogą być przeznaczone także na odciążenie opiekunów osób niepełnosprawnych w codziennym funkcjonowaniu. Rząd przekazał na ten cel łącznie 120 mln zł z Funduszu Solidarnościowego.

Ewa Łukomska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego informuje, że nabór wniosków w obu programach już trwa. Celem pierwszego z nich jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych oraz poprawa ich jakości.

- Na program „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” przeznaczono 40 mln zł. W zeszłym roku w województwie świętokrzyskim wsparcie otrzymało 17 gmin na łączną sumę ponad 2,8 mln zł - mówi rzecznik.

Powiaty, miasta i gminy mogą starać się o dotacje na zapewnienie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych do 75. roku życia, posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Samorządy mogą otrzymać wsparcie finansowe do 50 procent kosztów realizacji usług.

- Drugi z programów, czyli „Opieka wytchnieniowa” powstał po to, by choć w pewnym stopniu odciążyć opiekunów osób niepełnosprawnych - mówi Ewa Łukomska. Dodaje, że w tym roku przeznaczono na niego 80 mln zł. W 2019 roku w regionie z pomocy rządowej skorzystało 9 gmin i 1 powiat. Dotacje opiewały na łączą sumę ponad 1,5 mln złotych.

W tegorocznej edycji rozszerzono dostępność opieki. Realizować będzie ją więcej placówek, zwiększony został także limit godzin dla usług opieki wytchnieniowej. Nabór wniosków już się zaczął, można składać je do 3 kwietnia.

Reklama