Tarcza Antykryzysowa pomoże Polakom

Data publikacji: 18.03.2020 18:56
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.03.2020. Warszawa. Posiedzenie Rady Gabinetowej. Na zdjęciu (od lewej): Mateusz Morawiecki - premier rządu, Andrzej Duda - prezydent RP

18.03.2020. Warszawa. Posiedzenie Rady Gabinetowej. Na zdjęciu (od lewej): Mateusz Morawiecki - premier rządu, Andrzej Duda - prezydent RP
Fot. Igor Smirnow / KPRP

Rząd przedstawił tzw. Tarczę Antykryzysową o wartości 212 mld zł. To pakiet rozwiązań mających pomóc gospodarce i przedsiębiorcom zniwelować negatywne skutki epidemii koronwirusa. Program zawiera pięć filarów: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochronę zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i program inwestycji publicznych.

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia z Prawa i Sprawiedliwości, propozycje przedstawione przez prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Mateusza Morawieckiego są dobrym krokiem, świadczącym o tym, że państwo zabezpiecza interesy przedsiębiorców i polskiej gospodarki.

- To przede wszystkim ochrona pracowników i wsparcie ich wynagrodzeń, a także wsparcie przedsiębiorstw, które dzięki pomocy będą mogły uniknąć bankructwa. Nie zapominamy także o tym, jak ważne w tej trudnej sytuacji, w której się znaleźliśmy jest wsparcie ochrony zdrowia. Na ten cel zostaną przekazane kolejne miliardy złotych - dodaje.

Krzysztof Słoń podkreśla, że w pakiecie „tarczy antykryzysowej” niezwykle istotne jest także zabezpieczenie systemu finansowego Polaków.

Jak zaznacza Michał Cieślak, świętokrzyski poseł Porozumienia, pakiet pomocowy daje ogromne możliwości wsparcia zarówno dla małych jak i dużych przedsiębiorców.

- To połowa kwoty, jaką dysponuje budżet Polski. Część tych środków będzie przekazana z budżetu w sposób bezpośredni w kwocie około 70 mld złotych. Natomiast pozostała część zostanie przekazana jako wsparcie kredytowe z rezerw NBP - zaznacza.

Zdaniem Michała Cieślaka, pięć filarów w ramach wsparcia dla gospodarki jest kompleksowym rozwiązaniem, które powinno skutecznie ochronić zarówno pracowników, jak i pracodawców.

Zdaniem Andrzeja Prusia, przewodniczącego sejmiku województwa świętokrzyskiego, Polska jest jednym z pierwszych państw na świecie, które wdraża kompleksowe rozwiązania, mające uchronić gospodarkę przed spodziewanym kryzysem ekonomicznym w związku z pandemią.

- Dziś państwo Polskie pokazuje, że przestało być już dawno teoretyczne. Od strony praktycznej państwo próbuje wychodzić naprzeciw, przeciwdziałając negatywnym trendom zanim te zafunkcjonują w rzeczywistości. To między innymi gwarancje kredytowe dla przedsiębiorców, czy współfinansowanie form leasingowych i mikropożyczki. W warunkach kryzysowych to rozwiązania, które pozwolą do minimum ograniczyć ewentualne straty - dodaje.

Pakiet antykryzysowy przedstawiony przez rząd obejmuje pięć filarów: bezpieczeństwo pracowników, którego wartość to 30 mld zł, finansowanie przedsiębiorstw o wartości 73,2 mld zł, ochrona zdrowia o wartości 7,5 mld zł, wzmocnienie systemu finansowego o wartości 70,3 mld zł oraz program inwestycji publicznych o wartości 30 mld zł.

Reklama