Ważna inwestycja Politechniki Świętokrzyskiej niezagrożona

Data publikacji: 19.03.2020 11:49
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. 08.01.2020. Nowy budynek CENWIS Politechniki Świętokrzyskiej

Kielce. 08.01.2020. Nowy budynek CENWIS Politechniki Świętokrzyskiej
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Mimo zagrożenia epidemiologicznego jedna z najważniejszych inwestycji w Kielcach nie powinna być zagrożona. Chodzi o budowę wartego ponad 75 mln zł Centrum Naukowo-Wdrożeniowego Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego Politechniki Świętokrzyskiej.

Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor uczelni mówi, że kluczowa część inwestycji jest już zrealizowana.

- Budynek jest w zasadzie już gotowy. Kolejnym krokiem jest przetarg na meble, ale z tego co wiem fabryki mebli pracują normalnie - mówi profesor Wiesław Trąmpczyński.

Jak dodaje rektor, problemem może być jedynie sprowadzenie części sprzętu z zagranicy. Nie dlatego, że urządzeń brakuje, ale ze względu na obostrzenia, które dotknęły ruch graniczny.

- Głównie są to bardzo specjalistyczne urządzenia, których jedynymi producentami są firmy spoza Polski. Część z nich ma co prawda przedstawicielstwa w naszym kraju, ale podejrzewam, że sprzęt będzie jednak sprowadzany z zagranicy - informuje rektor.

W CENWIS powstanie w sumie sześć nowych laboratoriów, a sześć kolejnych funkcjonujących już w Politechnice Świętokrzyskiej zostanie doposażonych. Wszystkie wpisują się w strategię rozwoju województwa świętokrzyskiego przyjętą przez władze regionu.

W CENWIS działać będzie między innymi laboratorium zaawansowanych nanotechnologii i nanomateriałów. Będzie ono współpracowało ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii przy produkcji implantów dla pacjentów. Będzie też między innymi laboratorium badające odnawialne źródła energii. Pierwsze badania w nowym kompleksie powinny rozpocząć się w przyszłym roku akademickim.

Reklama