Rosną wiadukty nad torami

Data publikacji: 19.03.2020 15:12
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Kielce. 15.04.2018 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Zamiast przejść dla pieszych i przejazdów dla kierowców powstają wiadukty. W Koziej Wsi i Motycznie w powiecie włoszczowskim trwa budowa wiaduktów nad Centralną Magistralą Kolejową.

Pozwolą one na podniesienie prędkości pociągów i poprawę bezpieczeństwa podróżujących innymi środkami transportu.

- Na trasie Centralnej Magistrali Kolejowej postępują prace przy budowie czterech wiaduktów, z czego dwa znajdują się w województwie świętokrzyskim – informuje Izabela Miernikiewicz z zespołu prasowego spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Podkreśla, że zastąpią one przejazdy na poziomie szyn, co oznacza bezkolizyjny ruch kolejowy i drogowy. Inwestycje umożliwią w przyszłości zwiększenie prędkości pociągów powyżej 200 kilometrów na godzinę.

Dla mieszkańców regionu oznacza to także pewniejszy ruch drogowy i jego usprawnienie, bo zostaną wyeliminowane konieczne postoje przed rogatkami. Na każdym wiadukcie będą dwa pasy jezdni o szerokości 3 metrów.

- Skorzystają piesi i rowerzyści, dzięki przewidzianej dla nich bezpiecznej ścieżce. Sprawną komunikację zapewnią drogi dojazdowe – informuje Izabela Miernikiewicz.

Rzeczniczka dodaje, że w Koziej Wsi i Motycznie roboty są zaawansowane. Na budowach gotowe już są po dwie z czterech podpór wiaduktów. Wykonano konstrukcje stalowe i betonowanie. Teraz wykonawca po wzmocnieniu podłoża i przygotowaniu fundamentów buduje kolejne podpory.

Prace rozpoczęły się pod koniec 2019 roku. Planowane ich zakończenie to 2021 rok.

CMK zapewnia połączenia między Warszawą, Krakowem, Katowicami i Wrocławiem. Realizowane w tej chwili inwestycje skrócą czas podróży. Dostosowują linię do prędkości powyżej 200 km/h. Na koniec 2023 roku po wykonaniu wszystkich zaplanowanych prac, na linii CMK planowany jest przejazd z prędkością do 250 km/h.

Reklama