Wenta atakuje wiceminister, Krupka odpowiada: obowiązki go przerosły

Data publikacji: 19.03.2020 17:12
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wiceminister Anna Krupka

Wiceminister Anna Krupka
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zwołana na wniosek prezydenta Kielc Bogdana Wenty nadzwyczajna sesja rady miasta, z powodu braku kworum nie doszła do skutku. Na obrady przyszło 11 radnych, podczas gdy decyzje można podejmować w obecności przynajmniej 13 radnych.

Prezydent Wenta skrytykował radnych, głównie Prawa i Sprawiedliwości, którzy w obawie o zdrowie nie zjawili się w sali sesyjnej. Zarzucał także „manipulacje polityczne” wiceminister sportu Annie Krupce. Świętokrzyska poseł apelowała do Wenty o odwołanie sesji, w trosce o nierozprzestrzenianie się koronawirusa.

Zdaniem parlamentarzystki, z wystąpienia prezydenta mieszkańcy Kielc nie dowiedzieli się, jakie działania w obecnej sytuacji podejmuje wraz ze swoimi służbami.

- Zamiast tego prezydent Wenta zdecydował się na bardzo emocjonalny i agresywny atak polityczny na radnych PiS oraz moją osobę, jako ministra w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego oraz posła Ziemi Świętokrzyskiej. Postawa Bogdana Wenty wobec zagrożenia koronawirusem, jak również inne poprzednie sytuacje dowodzą, że obowiązki prezydenta dużego miasta przerastają go. Nieudzielnie wotum zaufania przed rokiem ma potwierdzenie w nowych faktach - dodaje Anna Krupka.

Wiceminister sportu podkreśla, że Bogdan Wenta powinien podejmować w ramach swoich kompetencji decyzje wpisujące się w pakiet pomocowy, przedstawiony przez rząd, który ma chronić przed negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa.

Zdaniem obecnego podczas sesji radnego Marcina Stępniewskiego z Prawa i Sprawiedliwości, żaden z punktów, które miały być omawiane podczas obrad, nie wymagał trybu pilnego, o jaki zawnioskował prezydent.

- Wszystkie sprawy, które miały być poruszone podczas dzisiejszej sesji, mogły być rozwiązane znacznie wcześniej. Kwestia dokapitalizowania PGO była poruszana przez prezesa Banacha jeszcze w grudniu, kiedy wnioskował o podniesienie kapitału zakładowego. Jednak ani w styczniu, ani w lutym prezydent Wenta nie przedłożył radnym projektu uchwały w tej sprawie - przypomina radny.

Marcin Stępniewski zaznacza, że gdyby nie opieszałość władz miasta, do tej sesji nie musiałoby w ogóle dochodzić.

Prezydent Wenta złożył wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji, mimo że kilka dni wcześniej zostały odwołane zwyczajne, planowe obrady. Najbliższa sesja rady miasta odbędzie się w trybie normalnym 16 kwietnia.

PISMO WYSŁANE PRZEZ BOGDANA WENTĘ DO ANNY KRUPKI:

PISMO WYSŁANE PRZEZ ANNĘ KRUPKĘ DO BOGDANA WENTY:

Reklama