RADIO DLA CIEBIE. Koronawirus. Ośmiu przewoźników może latać do Polski. Warunkiem brak pasażerów na pokładzie

Data publikacji: 20.03.2020 08:09
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Dla Ciebie


Fot. Radio Dla Ciebie

Urząd Lotnictwa Cywilnego od dnia zawieszenia międzynarodowych połączeń pasażerskich, wydał zgodę ośmiu przewoźnikom na przylot do Polski. Chodzi o np. Aeroflot, Turkish Airlines, KLM – poinformowało ministerstwo infrastruktury. Samolot musi jednak przylecieć bez pasażerów.

W związku z ograniczeniem epidemii koronawirusa, od 15 marca do 28 marca zostały zawieszone międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze do Polski, z wyjątkiem lotów cargo, bez ładunku, bez pasażerów, lotów państwowych oraz lotów wykonywanych w celu ochrony ratowania życia lub zdrowia ludzkiego oraz ochrony porządku publicznego. Z kolei od 16 marca także do 28 marca tego roku obowiązuje zakaz wykonywania komercyjnych przewozów lotniczych, w których przewozi się pasażerów w ruchu krajowym z wyjątkiem lotów wykonywanych w interesie publicznym lub państwa.

Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury, przewoźnicy mogą wykonywać rejsy po swoich obywateli do Polski na zasadzie wzajemności. Zgodnie z procedurą, linia lotnicza prosi Urząd Lotnictwa Cywilnego o wyrażenie zgody na operację, polegającą na przylocie na polskie lotnisko bez pasażerów i odlot z niego z pasażerami. Urząd musi wyrazić zgodę, a następnie poinformować Polską Agencję Żeglugi Powietrznej o wyrażeniu zgody, później podaje numer takiego lotu.

Aby przewoźnik mógł przylecieć do Polski musi jednak spełnić określone warunki. „Przewóz musi nastąpić czarterowym rejsem, przewoźnik musi posiadać czarterowy nr tego rejsu. Ponadto, przewoźnik nie może mieć pasażerów na pokładzie w drodze do Polski” – przekazał resort.

Resort przekazał, że do tej pory zgodę od Urzędu Lotnictwa Cywilnego na wykonanie takich rejsów do Polski otrzymało ośmiu przewoźników, m.in. Aeroflot, Turkish Airlines, KLM, Blue Panorama.

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe oraz lotnicze wewnątrzkrajowe. Transport cargo działa, towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. Od niedzieli do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele mogą wracać do kraju, będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie.

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie są czynne. Inaczej działają restauracje i bary – zamówienia możliwe są tylko na wynos lub z dowozem.

Reklama